Zorla müdahaleden ayrıntılar: Gülmen çarşafa sarıldı, Özakça darp edilip kayışla bağlandı!

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 145 gündür açlık grevi direnişlerini sürdüren tutuklu eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, önceki gün zorla hastaneye kaldırılmışlardı.

Gülmen ve Özakça ile görüşen avukatları, Gülmen’in yatağındaki çarşafa sarılarak, Özakça’nın ise darp edilip kayışla bağlanarak hastaneye götürüldüğünü aktardı.
Halkın Hukuk Bürosu, önceki gün iki eğitimcinin iradeleri dışında zorla hastaneye götürüldüğünü duyurmuştu. Avukatları, dün de Gülmen ve Özakça ile zorla kaldırıldıkları hastanede görüştü.
Dihaber‘in aktardığına göre, görüşmeye dair bilgi veren avukat Ebru Timtik, “Nuriye ve Semih hastaneye zorla götürüldü. Nuriye güçsüz ve zayıf durumda. Bu yüzden Nuriye’yi yatağındaki çarşafa sararak götürmüşler” dedi.
Darp edip kayışla bağladılar
Timtik, Özakça’nın ise duruma karşı çıkması üzerine darp edildiğini söyledi. Timtik, “Semih’i de darp ederek ve kayışla bağlayarak hastaneye götürmüşler. Biz bu duruma ilişkin tutanak tuttuk ve gereken suç duyurularında bulunacağız” dedi.
Timtik, Gülmen ve Özakça’nın tutulduğu hastanenin koşullarına dair ise şunları söyledi:
Nuriye ve Semih’in bulundukları yerde havalandırma yok. Küçük bir odada ayrı ayrı tutuluyorlar ve yalnızlar. ‘Refakatçileri yanlarında olabilir, yalnız başına kalamazlar’ diye rapor verildiği halde iki gündür yanlarında hiç kimse yok.
Gülmen ve Özakça’nın açlık grevine devam edecekleri ve herhangi bir müdahaleyi kabul etmediklerinin altını çizen Timtik, “Hastanede tutulmak istemiyorlar. Hastanenin psikolojik durumlarına elverişli olmadığını söylediler. Arkadaşlarıyla beraber kalmak istiyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here