Zeytin üreticisi üretimden koptu, zeytinyağı maliyeti yüzde 280 arttı

Zeytinde artan maliyetler zeytin üretimini düşürürken, zeytinyağı fiyatlarını da olumsuz etkiledi

Ege’nin en önemli tarım ürünlerinden zeytini üreten üreticisinin yüzü gülmüyor. Küresel iklim krizinin etkisiyle hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, geç gelen yağmurlar ve hükümetin uyguladığı tarım politikaları zeytin üretimini vurdu. Zeytinde artan maliyetler zeytin üretimini düşürürken, zeytinyağı fiyatlarını da olumsuz etkiledi.

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Kadıovacık köyünde geçimini uzun yıllardır çiftçilikten sağlayan Ümit Özdemir, “Maliyetler arttı. Bu yükün altından kalkmamız imkansız hale geldi” dedi.

Üreticide fiyat 1 yılda yüzde 33 arttı

Zeytin Üreticisi Ümit Özdemir, 2019 ve 2020 yılı zeytin üretimini karşılaştırmalı olarak anlattı. Özdemir, geçen yıl 10 dönüm zeytinlikten 1000 kilogram yağ çıkardıklarını borsada da kilosunun 12 TL’den işlem gördüğünü söyledi. Özdemir, bu yıl bekledikleri zeytin hasadını alamadıklarını aynı zeytinlikten ancak 150 kg yağ aldıklarını, borsada da 16 TL’den işlem gördüğünü ifade etti. Buna göre üreticide fiyat bir yılda yüzde 33 artmış oldu.

Zeytinyağı maliyeti yüzde 280 arttı

Özdemir, 2019 yılındaki maliyetlerle 2020 maliyetini kıyasladı. Geçen yıl 1 kg zeytinyağının maliyeti 9.50 TL iken, bu yıl zeytinyağının maliyeti 36 TL’ye yükseldi. Özdemir, “Yeni mahsul zeytinin iki yıllık değerlendirildiğimizde ortalama maliyeti 22.75 TL’ye ulaştı. Bu yükün altından kalkmamız imkansız hale geldi” dedi.

Üretici zarar ediyor, üretimden kopuyor

Köylerinde daha önce tütüncülük ve anason üreticiliği yaptıklarını, üretimin durdurulmasından sonra tamamen zeytinciliğe döndüklerini belirten Özdemir, “Zeytincilik yetmiyor. Tüketici pahalılıktan, üretici çiftçi olarak maliyetten şikayetçiyiz. Borsada toptan sattığımız zaman zarar ediyoruz. O yüzden perakende satmaya çalışıyoruz” dedi. Yaşadıkları sorunlara çözüm olmak için tarımsal kalkınma kooperatifi kurduklarını söyleyen Özdemir, “Kooperatifimizi yeni kurduk. İşin daha başındayız. Ürünümüzü değerinde satmak, zarar etmek istemiyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here