Zeynep ve Buket'in Katiline 2 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet: "Katillere Cesaret Veren Sistemle Mücadeleye Devam Edeceğiz"

Ukrayna’da okuyan Zeynep ve Buket’i katleden Hüsnü Can Çökmez’e 2 Kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
Buket Yıldız, 2018 yılında, Ukrayna’da üniversite okuduğu sırada Hüsnü Can Çökmez tarafından boğazı kesilerek katledilmişti. Buket’in ev arkadaşı Zeynep Hüsünbeyi de yine Hüsnü Can Çökmez tarafından eve gelmesi beklenerek aynı şekilde öldürülmüştü.
“Katil Hüsnü Can Çökmez’e 2 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet”
Bugün görülen davada, Buket’in öldürülmesine yönelik “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan, Buket’in ev arkadaşı Zeynep’in öldürülmesine yönelik de  “yakalanmamak amacıyla kasten öldürme” ve “hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan “2 kez ağırlaştırılmış müebbet” ile cezalandırıldı.
“Katillere Cesaret Sistemi”
Duruşma görülürken “canavarca hisle öldürme” suçuna yönelik  yaptığı savunmasında katil Hüsnü Can Çökmez boğazlarını keserek öldürdüğü iki genç kadının aileleri önünde “Canavarca his, ormanda hayvan avlamak gibi bir şeydir. Ben pişmanlığımı göstermek zorunda değilim” diyerek cezadan sıyrılmaya çalıştı.
Duruşmanın ardından Buket’in avukatı Seher Eriş ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu birer açıklama yaparken “Katillere mahkeme salonlarında bu sözleri söyleten sisteme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.” dediler.