Zeynep Şenpınar davası ertelendi

Boksör Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından katledilen Zeynep Şenpınar’ın davası sanığın ATK’den ceza ehliyetinin raporlanması için 28 Ocak 2021 tarihine ertelendi. 

Muğla’nın Menteşe ilçesinin Kötekli Mahallesi’nde 24 Mayıs’ta Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Zeynep Şenpınar’ı (25) katleden boksör Selim Ahmet Kemaloğlu’nun yargılandığı davanın duruşması Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Duruşmaya tutuklu sanık Kemaloğlu SGBS ile katılırken,  Şenpınar’ın ailesi ve avukatları, Antep, Maraş  ve Muğla Barosu’nun avukatları katıldı. Duruşmaya  koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle az sayıda kişi alınırken, Bodrum Kadın Platformu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Örgütü, Bodrum Kadın Platformu, Muğla Üniversitesi Genç Kadınlar ve çok sayıda kadın  duruşma salonunun dışında destek ve dayanışma için bekledi.

‘Sanık, cinayet yerini hatırlamadığını söyledi’

Kimlik tespitlerinin ardından söz alan sanığın avukatı,  yargılamanın kapalı yapılmasını talep etti. Savcı, talebin reddine açık  yargılamaya devam edilmesine karar verdi. Savunma yapan sanık, savunmasında unutkanlık ve psikolojik rahatsızlık gerekçelerine sığınarak, mahkeme heyetine  daha önceki ifadesine atıfta bulunarak savunma konusunda hatırladığı kısımları daha önce anlattığını söyledi. Sanık Kemaloğlu, “Elimde bıçak varken Zeynep ile göz göze geldiğimizi hatırlıyorum ama neresi olduğunu hatırlamıyorum” dedi.

‘En ağır cezayı almasını istiyoruz’

Sanığın savunmasının ardından söz alan Şenpınar’ın yakınları şikayetçi olduklarını ve davaya müdahil olmak istediklerini beyan ederek  sanığın en ağır şekilde yargılanmasını talep etti. Savcılık ailenin, müdahil olarak katılma talebini kabul etti.

Sanık akıl rahatsızlığı ile eylemde bulundu’ dedi

Duruşmaya katılan tanıklar tek tek dinledi. Şenpınar’ın  komşusu olan  tanık, Zeynep’in daha önce de sanık tarafından şiddete maruz bırakıldığını, sanıktan ayrılmak istediğini ancak sanığın ayrılığı kabul etmediğini ifade etti. Duruşmaya beş dakika ara veren mahkeme heyeti sanığın, Adli Tıp Kurumu (ATK)’den ceza ehliyetinin raporlanması için duruşmayı 28 Ocak 2021 tarihine erteledi.

‘Sanığın arkadaşlarından yalan beyan’ 

Duruşmanın ardından konuşan davanın avukatlarından Haydar İkizer, sanığın daha önce Muğla Devlet Hastanesi’nden “akıl sağlığı yerindedir” şeklinde rapor aldığını  buna rağmen mahkemenin bu gün yeniden  İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan tekrar rapor istediğini söyledi. İkizler, “Sanığın arkadaşları olan tanıklar da bundan daha önce verdikleri ifadelerin aksine yalan ifade vermişler. Zeynep’in elleri, kolları onların yakasındadır. İfadelerini biran önce düzeltsinler” diye belirtti.

‘Başka kadınlar ölmesin’

Sanığın ceza almamak için yalana başvurduğunu anlatan Şenpınar’ın annesi Arzu Şenpınar, “Katil bayram günü kızımı katletti. Ben en ağır cezayı almasını istiyorum. Başka kadınlar ölmesin başka anneler ağlamasın” dedi.

‘İstanbul sözleşmesi uygulansaydı Zeynep yaşıyor olacaktı’

Duruşma öncesi  Üniversiteli Özgür Genç Kadınlar öncülüğünde basın açıklaması yapan Muğla Kadın Platformu, Sınırsızlık Meydanı’nda kadınlarla bir araya geldi. Açıklamayı kadınlar adına Leyla Kalın okudu. “İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulansaydı bugün hayatta olabilecek yüzlerce kadın gibi Zeynep de yaşayacaktı” diyen Kalın, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.