Yüzlerce Sanatçıdan İsrail'e Gazze Kuşatmasını Durdurma Çağrısı

2007’de Hamas’ın belli yerleşim yerlerini kontrol etmeye başlamasının ardından başlayan, Gazze şeridindeki İsrail kuşatması 13 yıldır devam etmekte. 

Aralarında müzisyen Peter Gabriel, yönetmen Ken Loach, oyuncu Viggo Mortensen’ın da bulunduğu tüm dünyadan 250’den fazla sanatçı ve yazar; koronavirüs salgının “dünyanın en büyük açık hava hapishanesi”nde yıkıcı etkilerini olabileceğini söyleyerek İsrail’e, Gazze kuşatmasını durdurması için çağrıda bulundu.

Yayınlanan online mektupta “Bir süre önce COVİD-19 salgının tüm dünyada yayılması, halihazırda yıkılmış Gazze sağlık sistemi için büyük bir tehdit oluşturmakta; Birleşmiş Milletler kuşatma altındaki sahil şeridinin 2020 itibariyle yaşanamaz hale geleceği tahmininde bulundu” ifadeleri yer alıyor.

“Pandemiyle birlikte çoğunluğunu mültecilerin oluşturduğu, dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olan Gazze’de ikamet eden yaklaşık 2 milyon insan ölümcül bir tehditle karşı karşıya.”

İmzacılar arasında şair Taha Adnan, Kanadalı yazar Naomi Klein ve İngiliz müzik Grubu Massive Attack da bulunuyor.

Sanatçılar yaptıkları açıklamada, yaşanan krizin öncesinde de Gazze’deki hastanelerin, İsrail kuşatmasının temel kaynakların ulaşımını engellemesi sebebiyle kırılma noktasına geldiğini; sağlık sisteminin binlerce kurşun yarasıyla ve ameliyatla başa çıkabilecek durumda olmadığını belirttiler.

Ortaya çıkan ilk koronavirüs vakalarının, yoğun nüfuslu Gazze bölgesi için oldukça tedirgin edici olduğunu söyleyerek; Uluslararası Af Örgütü’nün, İsrail uluslararası hukuk çerçevesinde uzlaşma sağlayana kadar İsrail’e askeri ambargo uygulama çağrısını hatırlattılar.