Yüz yüze eğitimin 1 haftalık bilançosu: 432 öğretmen, öğrenci ve personel karantinada

Eğitim Sen, 5-12 Mart tarihleri arasında koronavirüs tanısı konulan, temaslı olan ve karantina altına alınan toplam öğretmen, öğrenci ve personel sayısının 432 olduğunu açıkladı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 5-12 Mart tarihleri arasında yüz yüze eğitimde tespit edilen koronavirüs (Kovid-19) vaka tablosunu açıkladı. Sendikanın, 33 il, 82 ilçe ve 10 köy okulundan elde ettiği bilgilere göre, 5-12 Mart tarihleri arasında pozitif tanı konulan, temaslı olan ve karantina altına alınan toplam öğretmen, öğrenci ve personel sayısı 432 oldu. Bunlardan 141’i öğretmen, 269’u öğrenci ve 22’si personel olarak açıklandı. Tabloya göre, 2 eğitim emekçisi de koronavirüsten dolayı yaşamını yitirdi.

50 okulda eğitime ara verildi

Eğitim Sen Türkiye’de yapılan 11 milyon doz aşı içinde eğitim emekçilerinin aşılanmasının 80 binde kaldığına dikkat çekerek, Vakalarla birlikte karantinaya alınan öğrenci, öğretmen, sınıf, yurt ve okul sayılarının her geçen gün arttığını ve öğrenci vakalarının ağırlıklı olarak ortaöğretimde göründüğünü vurguladı.

Eğitim Sen’in sahadan topladığı verilere göre;

  • 50 okulda eğitime ara verildi ve karantinaya alındı. 11 sınıf hakkında karantina kararı verildi. 1 yurt karantina altına alındı. Edirne İpsala İlçesi, ilk ve ortaokullar kapatıldı. Samsun Vezirköprü ilçesinde 4 köyün okulları kapatıldı.
  • Tablo incelendiğinde, öğrenciler açısından bulaş riskinin en düşük yaş grupları olan anaokulları, ilkokullar ve ortaokullarda eğitim emekçisi vakalarının da yaygın bir şekilde mevcut olduğu görüldü.

Aşı hayati önemde

“Salgına karşı en öncelikli tedbir olan aşının halen eğitim emekçileri için yaygınca yapılmayışı yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini risk altına almaktadır çünkü vakalar ciddi oranda artmaktadır” denilen açıklamada, yüz yüze eğitimin devam ettirilmesi için aşının hayati öncelikli olduğu vurgulandı. Eğitim Sen “MEB, tüm eğitim emekçilerinin aşılanmasının seferberlik düzeyinde hızla ve bir an önce yapılmasını sağlamalıdır. Diğer tüm tedbirleri de ivedilikle hayata geçirmelidir. Eğitim Sen olarak MEB’in yüz yüze eğitimi istiyormuş gibi yapıp hiçbir tedbir almamasını kabul etmeyeceğimizi ve çocuklarımızın hakkı olan sağlıklı ve güvenli ortamlarda yüz yüze eğitim için tüm tedbirlerin alınması mücadelesini yürüteceğimizi bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Ordu’da İngiltere varyantlı virüs tespit edilen okulda, eğitime ara verildi

DHA’nın aktardığına göre ise Ordu’nun Kabataş ilçesinde 4 öğretmen ve 6 öğrencide İngiltere varyantlı koronavirüs tespit edilen Beylerli Mahallesi Şehit Harun Maytalman İlk ve Ortaokulu’nda, yüz yüze eğitime ara verildi.

Kabataş İlçe Hıfzıssıhha Meclisi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İlçemiz Beylerli Mahallesi’nde bulunan Şehit Harun Maytalman İlk ve Ortaokulu’nda görevli olan bir öğretmenin rahatsızlığından dolayı 12/03/2021 tarihinde yapılan Covid-19 testi pozitif (+) (İngiltere varyantı) çıkmıştır. Okulda çalışan tüm öğretmen, görevliler ve yakın temassız olarak değerlendirilen öğrencilere test yapılmıştır. Yapılan testler sonucunda 4 öğretmen ve 6 öğrenci test sonucu pozitif çıkması nedeniyle; 13.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir değerlendirmeye kadar yüz yüze eğitime ara verilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir” denildi.

Yüz yüze sınav ısrarı bulaşı artıdı

Öğretmen, öğrenci ve velilerin uyarılarına rağmen geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirilen sınavların ardından pek çok öğrenci, öğretmen ve okul çalışanının koronavirüs testleri pozitif çıktı. Evrensel’in Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şubeden edindiği bilgilere göre sınavlar sonrası 7 okulda virüs tespit edilen öğrenci ve öğretmenler oldu. Evrensel’e konuşan Eğitim Sen İstanbul  2 No’lu Şube Sekreteri Sevgi Yılmaz, önlemler alınmadan yüz yüze eğitime geçilmesi ve zorunlu tutulan yüz yüze sınavlar nedeniyle vaka sayılarının arttığını söylemiş, “Aşılanmanın hızla hayata geçirilmesi acil talebimizdir. Okulların yeniden kapatılması ve eğitime online devam edilmesi sorunu çözmeyecektir. Online eğitim hem öğrenciler hem öğretmenler açısından yorucu ve başarısız oldu” demişti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here