Yunanistan’da öğrenciler yeni yasaya karşı bugün de sokaktaydı

Gün boyunca Yunanistan’ın üniversite bulunan bütün şehirlerinde eşzamanlı öğrenci eylemleri vardı. Atina ve Selanik’te polis saldırılarının ardından çatışmalar çıkarken Atina’da 52 öğrenci gözaltına alındı.

Yunanistan’da Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos’un yeni yasa tasarısına karşı eylemler devam etmekte. Normal şartlarda, her hafta perşembe günü gerçekleşen eylem, mecliste yasanın oylanacak olması üzerine bugün gerçekleşti.

Yunanistan’da tasarıya karşı birçok şehirde eylem düzenlendi.  Atina’da farklı üniversitelerden öğrenci kolektifleri, eğitim sendikaları, çeşitli komünist ve anarşist fraksiyonlardan binlerce öğrencinin katıldığı ve on bin kişiyi bulan eylemde Yunan meclisine yüründü. Meclisin önünde polis saldırısının ardından öğrenciler basın metniyle yasa tasarısı ile alakalı açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasında, hükümet bütçesinin; pandemi koşullarında sağlık sistemi için acil ihtiyaçlar olan yoğun bakım ünitesi, doktor istihdamı vs. yerine iç güvenliğe (Toma, polis arabası, ekipman alımı) ayrılmasına tepki konulurken öğrenciler bu yasaların geçmemesi gerektiğini ve geçirtmemek için mücadele edecekleri vurguladılar.

Oylama ertesi güne ertelendi

Uzun süre meclis önünde bekleyen öğrenciler yasa tasarısının oylamasının yarına ertelemesinin ardından eylemin toplanma noktası olan Atina Üniversitesi’nin rektörlüğüne geri yürüdü. Bu sırada gerçekleşen polis saldırısında çok sayıda öğrenci gözaltına alınıp Atina Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (GADA) götürüldü.

Akşam GADA önünde toplanan öğrenci örgütlülükleri, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istediler.

Öğrenciler ayrıca, Başbakan Mitçodakis’in dün duyurduğu ve yarın itibariye geçerli olacak sokağa çıkma yasağı uygulamasının yasa oylanmasıyla aynı güne denk getirilmesine tepki gösterdi.

52 öğrenci yarın öğlen saatlerinde adliyeye çıkarılacak. Öğrenciler, gözaltındaki öğrenciler için birçok şehirde eş zamanlı eylem çağrısı yaptı.

Yasa tasarısı Yunanistan’daki öğrenciler için ne anlama geliyor?

Üniversite kampüslerine polisin konuşlandırılacak olması yasanın çıkışının esas sebebi. Seçim döneminden itibaren üniversitelerdeki “Anarşi”yi bitireceğini taahhüt eden Miçodakis ve hükümetinin bu yasa tasarı için sabırsız olması, yasanın daha meclisten geçmeden 1000 polisin fakülteler için istihdam edilmiş olmasından anlaşılabilir. Ve tabii ki üniversite gençliğinin tepkisini yükseltmesinde yasa tasarında üniversiteye yönelik disiplin soruşturması ve okuldan atılmaya yönelik düzenlenmelerin olması da önemli sebeplerden biri.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here