Yunanistan’da genel grev: “Sekiz saat iş günü pazarlık konusu edilemez”

Sekiz saatlik iş gününü ortadan kaldıran, TİS ve sosyal güvenlik hakkını daraltan yasa tasarısına karşı Yunanistan işçi ve emekçilere ülke genelinde iş bıraktı, kitlesel eylemler düzenleniyor

Yunanistan’da Başbakan Miçotakis’in sağcı Yeni Demokrasi (ND) hükümetinin iş yasasında değişiklik içeren yasa tasarısı nedeniyle işçi konfederasyonları bugün 24 saatlik genel greve çıktı. Başkent Atina ve 71 kentte kitlesel gösteriler düzenleniyor.

Giderek kalabalıklaşan gösterilerde “Sekiz saat, sosyal güvenlik ve sağlık işverene bağışlanamaz”, “Sekiz saat pazarlık konusu olamaz” ve “On saat iş, 250 avro ücret, işte çağdaş kapitalizm!” sloganları dikkat çekiyor.

Çalışma Bakanı Kostis Hacidakis’e atıfla “Hacidakis yasası” denilen yasa tasarısında 8 saatlik iş günü 10 saate kadar çıkarılıyor. Sosyal güvenlik, toplu sözleşme hakkı ile grev ve gösteri hakları sınırlandırılıyor

Tasarıya karşı ilk olarak Yunanistan İşçi Merkezleri Konfederasyonu 24 saatlik bir grev ilan etmişti. Grev kararına Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Konfederasyonu ve Mücadeleci İşçi Cephesi (PAME) katılacaklarını açıklamıştı.

Özel sektör ve kamu sektöründe bugün gerçekleştirilen grevin bütün ülke genelinde etkili olduğu gözlemleniyor. Sokaklar da dolmaya başladı. 71 kentte gösteriler düzenleniyor. Grev özellikle şehir içi ve şehirler arası taşımada grevin etkili oldu. Konfederasyonlar otobüsler çalışmadığı için, işçileri mitinglere taşıyabilmek için özel araçlar tuttular.

Liman işçileri grev yasağını tanımadı

Liman işçilerinin grev kararı ise mahkeme kararıyla kamu yararına aykırı olduğu iddiasıyla iptal edildi. Buna rağmen liman işçileri yaptıkları açıklamada greve katılacaklarını ilan ettiler. Gemilerin limanlardan ayrılmasına izin vermeyen işçiler liman bölgelerinde eylemler yapıyorlar.

Öte yandan sağlık emekçileri de greve yoğun olarak katılıyor. Sağlık hizmetleri acil vakalar dışında yapılmıyor ve birçok hastanede ameliyatlar iptal edildi.

Metal, gıda, enerji gibi önemli sektörlerde de grevin etkili oldu.

Okullar yarın yaz tatiline girmesi rağmen eğitim emekçileri de bugün aktif olarak greve katıldılar. Bankalar ve adliyeler de bugün hizmet vermiyor.

Greve basın emekçileri de katıldıkları için Yunanistan genelinde haber bültenleri yayımlanmıyor. Yarın gazeteler de çıkmayacak.

İşçiler işyerlerine giderek çalışan arkadaşlarını greve katıyor

Birçok fabrika ve işyerleri ise grevci işçilerin müdahalesiyle kapatıldı.

Bunların içinde bazı market zincirleri de var. İşçiler bildiriler dağıtarak greve katılmayan işçileri de greve ve gösterilere katılmaya çağırdılar.

Başkent Atina’nın üç ayrı bölgesinde mitingler düzenleniyor. Mitinglerden birini işçi konfederasyonları, diğerini PAME ve üçüncü mitingi ise sol, sosyalist partiler ve kendilerini bağımsız sınıf sendikaları olarak adlandıran sendikalar tarafından gerçekleştiriliyor.

Grev, SYRIZA, eski PASOK’çuların kurduğu KINAL partisi, SYRIZA’dan ayrılan eski bakan Varufakis’in partisi Mera25 ve Yunanistan Komunist Partisi (KKE) de destekliyor.

Tüm Atina genelinde polis yoğun önlemi dikkat çekiyor. Bazı ara sokaklarda ise polisin göstericileri taciz ettiği haberleri geliyor.

Kitap, Kağıt ve Internet Çalışanları Sendikasının kortejinin engellenmeye çalışıldığı ve polisin sendika başkanının çantasını aramaya çalıştığı için arbede yaşandığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here