YTÜ bileşenlerinin ortak çatısı:Yıldız Dayanışması kurulduğunu ilan etti @yildizdayanisma

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri üniversitenin tüm bileşenlerinin söz sahibi olduğu Yıldız Dayanışması’nı kurdu.

Boğaziçi Üniversite’ne kayyum rektör atanmasıyla direnişe başlayan öğrenciler üniversitelerde dayanışmalar kurmaya başladı.Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri de üniversitedeki tüm öznelerin söz sahibi olduğu Yıldız Dayanışması’nı kurduğunu duyurarak tüm üniversite bileşenlerini dayanışmaya çağırdı.

Duyuru metni;

Yıldız Teknik Üniversitesi bileşenlerine:
Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan kayyum direnişi üniversiteler içinde büyük bir yankı uyandırmış durumda. Bizlerin okullardan uzak kalmasını fırsat bilenler, okulları istedikleri gibi yöneteceklerini düşünüyor; okulun öznelerini; öğrencilerin, akademisyenlerin ,emekçilerin iradelerini yok sayıyor.
Bizler Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak, Boğaziçi’nde başlayan ve birçok üniversiteye yayılan direnişi dayanışmayla büyütmemiz gerektiğini düşünüyoruz.
Özgür bir üretimin alanlarını açmak; üniversite içindeki ırk,din,dil, cinsiyetçi, LGBTİ+ fobik söylemleri kampüslerimizden atmak için bir araya geliyoruz.
Tüm Yıldız öğrencilerine, akademisyenlerine, kampüs emekçilerine çağrımızdır: Yıldız Dayanışması’na katılın!
Dayanışmanın bugün, dünden daha fazla ihtiyacını görmekteyiz. Görüyoruz ki bizler bir aradaysak, birlikte hareket ediyorsak bu düzeni değiştirebilir, irademizi yok sayanları üniversite üzerinde kurmak istedikleri karanlığa hapsedebiliriz! Yıldız Teknik Üniversitesi’nin içinde bu ihtiyacı görüyoruz ve Yıldız Dayanışması’nı kurduğumuzu ilan ediyoruz!
Öğrencilerin, akademisyenlerin, kampüs emekçilerinin buluştuğu ortak bir çatı, , işleyiş ilkelerini beraber belirlediğimiz, üniversitenin gündemine dair ortak bir irade oluşturacağımız bir dayanışma üniversiteleri özgürleştirecektir.
Taleplerimiz:
  • Kayyum rektörler derhal istifa etmelidir.
  • Rektör, dekan, bölüm başkanı gibi akademik kadroların atamayla değil; üniversite bileşenlerinin içinde bulunduğu seçimlerle belirlensin.
  • Yıldız Teknik Üniversitesi’nde hala ders vermeye devam eden pedofilik Bedri Gencer okuldan atılsın!
Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!
Yaşasın dayanışma, yaşasın Yıldız Dayanışması!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here