Yaşam alanı savunucuları: Rant ve sermaye için hazırlanan torba yasa geri çekilsin

Çevre örgütleri, Meclise getirilecek olan “Maden ve Enerji Kanunu”nu değiştiren torba yasayı protesto ederek yasanın geri çekilmesini istedi

TBMM Genel Kuruluna getirilecek “Maden ve Enerji Kanunu”na ilişkin İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen çevre örgütleri ve yaşam alanı savunucuları, şirketlere rant sağlamayı amaçlayan bu yasanın geri çekilmesini istedi.
Kadıköy ilçesindeki Eminönü İskelesi önünde yapılan açıklamada “Yaşam hakkı torbaya sığmaz” ve “Torba yasa doğanın ölüm fermanıdır, durduracağız” pankartları açıldı.
Açıklamada söz alan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “İktidarın tek derdi inşaat baronlarını, enerji baronlarını, damadı, dünürü, yandaşları, patronları daha fazla zengin etmek. Savunduğumuz sadece ormanlar, dereler, topraklar değil, bu ülkenin hayatıdır” dedi.
Ortak açıklamayı okuyan Melis Akyürek ise “Halk yoksulluk içinde açlıkla, sellerle, depremle, salgınla baş etmeye çalışırken, iktidar toplumun kaynaklarını sermayeye aktarmanın yeni yollarını aramaktadır. AKP, bu hamlesiyle adeta bugüne kadar yaşanan yıkımın üzerine tüy dikmeyi planlamaktadır” dedi.
Yasada yer alan düzenlemeleri hatırlatan Akyürek, “Bugün ülkenin pek çok yerinde halk sokaktadır. Biz yaşamı savunanlar işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, kentliler ve köylüler yeter artık diyoruz. Bu talanı durdurmaya kararlıyız, Torba Yasa’yı geri çekin” çağrısında bulundu.