Yağma, rant, savaş bütçesi meclisten geçti

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, tartışmaların gölgesinde AKP ve MHP oylarıyla geçti.  

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Açık ve elektronik oylama usulü ile yapılan bütçe oylamasında toplam 509 oy kullanıldı. Oylamada 316 “evet”, 193 “red” oyu kullanıldı.

2021 yılı bütçesi, Program Bütçe esaslarına göre hazırlandı. Merkezi Yönetim Bütçesi’ndeki ödenekler, 68 program arasında dağıtıldı. 2021 yılında bütçe giderleri 1 trilyon 346,1 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166,6 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak belirlendi. 2021 bütçesinde gelir vergisi gelirlerinde yüzde 19, özel tüketim vergisi (ÖTV) gelirlerinde yüzde 21 artış öngörülüyor.

Neler yaşandı?

12 gün ve 157 saat süren görüşmelerde ilgili bakanlar ve kurum başkanları Genel Kurul’da yerini alırken, muhalefet partileri ise bütçeye dair eleştirilerini, itirazlarını ve önerilerini dile getirdi. Ancak bütçe tüm itirazlara, eleştirilere rağmen virgülü dahi değişmeden kabul edildi.

Bütçe görüşmeleri boyunca grubu bulunmayan partiler ve bağımsız milletvekillerine toplam 50 dakika kürsüde söz hakkı verildi. Meclis’te grubu bulunmayan parti ve bağımsız milletvekilleri sayısı 17.

MA’dan Diren Yurtsever Meclis’te neler yaşandığını derledi;

Muhalefetin tepkisi

Muhalefet partilerinin bütçeye ortak eleştirisi, bütçenin Meclis’ten ve halktan kaçırıldığı ve bütçenin halk bütçesi değil, “saray ve sermaye” bütçesi olduğu yönünde oldu. HDP bütçeyi “Saray, savaş ve sermaye” bütçesi olarak tanımlarken, “saraya, savaşa ve sermayeye” ayrılan ödenekten kesip halkın ihtiyaçlarını karşılayacak kaynağın oluşturabileceğini savunarak, “Halk için bütçe” önerisinde bulundu. HDP’nin 2021 yılı bütçesine dair tespiti ise “çöküş” bütçesi şeklinde oldu.

CHP ise bütçeyi sahipsiz olarak nitelendirdi ve bütçenin saray, yandaş ve israf bütçesi olduğunu belirtti. Bütçe görüşmeleri boyunca “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni eleştiren CHP, “Devlet krizi çözülmeden, ekonomik kriz çözülmez” görüşünü dile getirdi.

En gergin konuşma: Süleyman Soylu

Van’da işkenceye uğrayarak helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut, Diyarbakır’da 2017 Newrozu’nda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut, köpekli işkenceye maruz kalan Rojbin Çetin’in fotoğrafı bu görseller arasında yer aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kemal Kurkut için, “Kendimi patlatacağım dedi… Kalabalığa doğru koştu” açıklamasını HDP, Soylu’nun infazı akladığı şeklinde tepki gösterdi.

Bütçenin en gergin geçen görüşmesi ise İçişleri Bakanlığı bütçesi oldu. HDP’nin dile getirdiği ihlallere karşı Bakan Soylu kürsüde konuşarak HDP’ye “haysiyetsizler” şeklinde hakaret etmesi ve “oh” çekmesi tansiyonu en fazla yükselten açıklama oldu. HDP, Soylu’yu konuşması boyunca sıralara vurarak protesto etti.

Kuru ekmek tartışması

Meclis’te en çok konuşulan polemik ise AKP ve CHP arasında geçen “kuru ekmek” tartışması oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, “Millet aç, millet perişan. Evet herkesin midesine bir şey giriyor, kuru ekmek giriyor” sözlerine karşı AKP’li Şahin Tin’in “O zaman aç değiller demek” şeklinde karşılık verdi. Bütçe görüşmelerinin son gününde söz alan İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, ise 2021 bütçesini, “Bu bütçe kuru ekmek bütçesi” şeklinde özetledi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise kürsüde yaptığı konuşmada, “Bu bütçe kuru ekmek bütçesi olarak tarihe geçti” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here