Ya Kanal Ya İstanbul eylemi: Beton İstanbul’a hayır

İstanbul’a ve doğasına büyük zararlar verecek Kanal İstanbul’a karşı Kadıköy’de eylem yapıldı.

Kadıköy’de Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce kişi “İstanbul ve doğa ile inatlaşılmaz” diyerek Kanal İstanbul Projesi’ne tepki gösterdi.

Saat 15:00’de Bostancı İskelesi’nden bisikletleri ile bir araya gelen bir grup vatandaşın ve koordinasyon üyelerinin Kadıköy’e doğru yola çıkmaları ile başlayan eylem, Kadıköy Beşiktaş İskelesi’ne ulaşan bisikletliler ve katılımcıların buluşması ile devam etti. Alanda Kanal İstanbul’a karşı yapılmış olan eylemlerden fotoğrafların, pankartların ve farklı görsel çalışmaların yer aldığı bir sergi kuruldu. Serginin kurulmasının ardından sıra ile söz almak isteyen meslek odaları, STK ve siyasi parti temsilcilerine söz verildi.

Bu bütçe halk sağlığına harcansın

İlk olarak söz alanlardan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nazmi Algan, Kanal İstanbul Projesi ile birlikte suların kirleneceğini, Marmara Denizi’nde canlı kalmayacağını belirtti. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu kurulduğundan beri içerisinde yer aldıklarını belirten Algan, bu rant projesine sonuna kadar karşı olduklarını ekledi. Halk sağlı açısından birkaç noktanın altını çizmek istediğini belirterek sözlerine devam eden Algan: “Milyonlarca metreküp hafriyat olacak. Binlerce kamyon yollara düşecek. Bunun yarattığı çevre kirliliği, bunun yarattığı toz duman. Havaalanını inşa ederken orada 43 işçi öldü, iş kazalarında, trafik kazalarında. Bunun yaratacağı iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili problemler, burada yaratılacak olan gürültü kirliliği… Bütün bunları göz önünde bulundurmak lazım. Bu projeye harcanacak bütçenin halk sağlığı sorunlarına çözüm için harcanması gerekiyor.”

Daha sonra söz alan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, “Kaliteli suya ve temel ihtiyaçlara ulaşabilen konusunda Kanal İstanbul projesi tüketicileri etkiliyor. Biz, bölgedeki tarım alanlarının korunması ve tüketicinin sağlıklı, doğal beslenebilmesi için Kanal İstanbul’a karşı çıkıyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Rant uğruna İstanbul’u talan ettirmeyeceğiz

Sonrasında Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun basın açıklamasının okunması ile eyleme devam edildi. Açıklamayı okuyan Ali Sunar: “İstanbul’un tarihi yerlerini Gezi Parkı’nı, Galata Kulesi’ni adı bile olmayan vakıflara devrediyorlar. Kentimize bir kanal ve bir avuç zengin için yeni şehir yapmak için çalışıyorlar. Orada yaşayan halkı yerinden etmek istiyorlar. Çed Raporu’na göre kurulacak olan yeni şehirde nitelikli insanlar yaşayacakmış. Yani bu Kanal Projesi’nde biz işçiye, emekçiye, emekliye yer yok. Biz de İstanbul’un akciğerleri olan Kuzey Ormanları’mıza dokunmasınlar diye buradayız. Biz buradayız ve bu kanalı yaptırmıyoruz. Halk bu talan projesinin kente ve doğaya vereceği zararı biliyor. Binlerce kişi itiraz dilekçesi verdi. Onlarca kurum ve birey dava açtı. Keşif kararını alan mahkeme bir türlü bilirkişi atamıyor fakat ihale hazırlıklarına hız verdiklerini açıklıyorlar. Bir kez daha ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek yeni hukuksuzluklara imza atmaya çalıştıklarının farkındayız. Rant uğruna İstanbul’u talan ettirmeyeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı. Eylem toplu fotoğraf çekimi ile birlikte sona erdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here