Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde 6. gün: “Kaldırın bariyerleri, neden korkuyorsunuz”

Diyarbakır’da HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 6. gününde konuşan HDP Sözcüsü Baydemir, yandaş gazetelerin HDP’ye sırtını döndüğü için nöbete katılmadığına yönelik haberlerine değinerek “Halk HDP’ye sırtını dönmüşse kaldırın bariyerleri. Neden korkuyorsunuz” dedi


HDP’nin “Durmayalım, dur diyelim, faşizmi durduralım” diyerek Diyarbakır’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti, polis ablukası altında 6’ıncı gününde devam ediyor.
Bugün Diyarbakır Barosu’nun ziyaret etmesi beklenen nöbette sabah saatlerinde kamera karşısına geçen HDP milletvekilleri adına HDP Sözcüsü Osman Baydemir konuşma yaptı. Yandaş gazetelerin nöbete halkın katılmadığına ve HDP’ye sırtını döndüğüne yönelik haberlerine değinen Baydemir, “Açın bariyerleri, kaldırın savaş aygıtlarını. Halk ne yaparsa başımız gözümüz üzerine” dedi.

“Yalan haberler servis ediyorlar”

Savaşın hesabını HDP’ye çıkaramazsınız diyen Baydemir, Newroz’da da yandaş gazetelerin “katılımın az olduğuna” dair yalan haberler yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:
Faşizm zulümden beslenir. Siz OHAL ilan edeceksiniz, KHK ile insanların ekmeğine el koyacaksınız, kanla, ölümle yeni iktidar devşireceksiniz, barışın en büyük aktörü Sayın Öcalan’a tecrit uygulayacaksınız; sonra savaşın hesabını HDP’ye çıkaracaksınız? Biz buna itiraz edeceğiz.
İmralı’daki tecrit bir kez daha gösterdi ki, bunlar barışı istemiyor. Tecrit işkencedir. Tecrit insan haklarına saldırıdır. Tecridin ne demek olduğunu bu son 6 gün içinde idrak ettik. Kendimiz yaşadık. Kaç gündür bu alan heronlarla izleniyor. Naklen izleniyor. Kimi medya organları buradan çekilen fotoğraflarla yalan haber servis ediyor. Hitler’in propaganda bakanı Goebbels’in yalan propagandasının son örneğidir çamur medyasının haberleri. Bir kez daha söylüyoruz, hodri meydan diyoruz: Açın bariyerleri, kaldırın savaş aygıtlarını. Halk ne yaparsa başımız gözümüz üzerine.
Yalan haberi Newroz’da da yaptınız. Orada aradık yüz binlerce insan içinde muhabirinizi görmedik. Bu gazetenin hak ettiği bir şey var. Arkadaşlar bu gazeteyi atmayın, yere serip ikramlarımızı üzerine koyarız. Sonra da geri dönüşüm kutusuna atalım. Kağıttır, israf olmasın.

“Bu rejimin dini imanı para”

“Faşizm mücadeleyle aşılır” diyen Baydemir, Mardin Mazıdağı’nda maden işletmesi kurulacağı gerekçesiyle köylülere köyü boşaltma tebligatı gittiğini belirterek şunları söyledi:
Faşizmi Erdoğan ve hükümeti icat etmedi. Faşizme karşı direniş ve mücadeleyi de biz icat etmedik. Her iki kavram da neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Bugüne kadar bütün faşist rejimler kaybettiyse, direnenler sayesindedir. Faşizm mücadeleyle aşılır, kadercilikle değil. Onun için durmayacağız, faşizmi gerileteceğiz.
Faşizm aynı zamanda bir sömürü aygıtıdır. Bugün Mardin Mazıdağı ilçesindeki köylerde yaşayan köylülere köyü boşaltın tebligatı yapıldı. Gerekçe maden işletmesi kurulacak olması. O topraklar o milletin anasına küfreden vardı ya, ona peşkeş çekilmiş. Toplamda 1000’i aşkın nüfus evsiz kalacak. Hem yer altına hem yer üstüne düşman olan bu rejim dini imanı paradan ibaret olan bir rejimdir. Bu, mevcut iktidarın dinden ve ahlaktan ne kadar uzaklaştığının göstergesidir. Vicdan ve adalet nöbeti bu peşkeş çekmeye karşı da çağrıdır.

“Mevsimlik işçilerin sorunlarını araştırmak terör faaliyeti sayıldı”

Konuşmasında, DTK’nin suç örgütü gibi tanımlanmaya çalışıldığına da değinen Baydemir, “Daha dün müzakere sürecinde görüşüne başvurulan, anayasa yapım sürecinde görüşüne başvurulan DTK suç örgütü olarak tanımlanıyor. DTK’nin mevsimlik işçilerin sorunlarını araştırılması kurultayı terör faaliyeti olarak görülüyor. İnsanlar tutuklanıyor. Daha dün müzakere sürecinde muhatap alınan DTK Eş Başkanı bu parka alınmıyor” dedi.

“Hodri meydan: Kaldırın bariyerleri”

İktidarın korktuğu için nöbeti bariyerlerle çevirdiğini ve kimseyi almadığını belirten Baydemir, alana getirilen cümbüşün bile kriz yarattığını söyledi. “Demirtaş’ın sazından korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz” diyen Baydemir, şöyle devam etti:
Hani siz çökertme planı diyordunuz ya o çökertme planı, HDP’ye sırtını döndü dediğiniz halk tarafından Newroz alanında çökertildi. Daha bundan birkaç ay önce referandumda boyunuzun ölçüsünü almadı mı bu halk? Yarın vicdan ve adalet nöbetini İstanbul’a devredeceğiz. Haydi hodri meydan, kaldırın bariyerleri. İsteyen gelsin. Hani halk HDP’ye sırtını dönmüştü? Hadi kaldırın, neden korkuyorsunuz? Hakikatten, halktan korkuyorsunuz. Çünkü sizin burada halka dair hiçbir şeyiniz yok. Buradaki herkes atanmış. Atanmışlar burada, seçilmişler zindanda. Vallahi billahi bu şehrin ve hiçbir şehrimizin zindana dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Mücadelemizi mutlak suretle bu halkın çocuklarına onurlu bir barışı miras bırakıncaya kadar devam edeceğiz.
Hal böyleyken Meclis Başkanı 5 trilyona makam arabası alıyor. Neden deyince Meclis’in itibarını düşünün diyor. Ey Meclis Başkanı, Meclis’in itibarı kaç para ki o araba Meclis’in itibarını koruyor? Meclis’in itibarının yerlerde sürünmesinin sebebi ne biliyor musun, o 15 Temmuz’da cuntanın yapamadığını sen yaptın. Milletin iradesini cezaevine koyduğun için Meclis’in itibarı yerlerde. Milletin iradesi parayla değil, demokrasiyle, kürsü dokunulmazlığı ile ölçülür.
Dün Çağlar Demirel’in anne ve babası yani hepimizin anne ve babaları, çocuklarımız bu alana alınmadılar. Bize mektuplar selamlar geliyor. Biz bu halkın yüreğinin ne için çarptığını çok iyi biliyoruz.
Burada her bir milletvekiline zimmetlediğimiz bazı materyaller var. Mesela biri ses çıkarmak için kullandığımız kaşık. Bir diğeri zor bela, uzun müzakerelerle içeri aldığımız her bir vekile bir sandalye ve bir hasır. Bütün bunlar içinde en çok sorun yaratan bir alet daha var. Çok kızmışlar. Üstler, Ankara çok kızmış. Burada bir tane cümbüş var. O cümbüş muazzam bir krize dönüşmüş.
Tamam adaletten korkuyorsunuz, milletten korkuyorsunuz anlıyoruz. Milletin iradesinden korkuyorsunuz. Bu cümbüşten niye korkuyorsunuz? Sazdan korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz. Demirtaş’ın sazından korktuğunuz gibi mi cümbüşten korkuyorsunuz?

“Kazanmadın, kazanamayacaksın”

“Savaşta ısrar etme, çünkü bunun kazananı olmayacak. Sen de kazanmadın, kazanamayacaksın” diye seslen Baydemir, eylemlerinin sonlanmayacağını belirterek şunları söyledi:
Bu coğrafya mutlaka kazanacak. Faşizme kurban edecek tek bir evladımız yok. Mutlaka ve mutlaka tüm öncekiler gibi bu dönemin faşizmi de gerileyecek. Hala mümkünatı var. Çık halktan, Demirtaş’tan özür dile. Gör bak, bu kötü gidişat bir hayra evrilebilir. Yanlışta, kinde ısrar etme. Savaşta ısrar etme, çünkü bunun kazananı olmayacak. Sen de kazanmadın, kazanamayacaksın.
Eylemimiz sonlanmayacak. Bayrak İstanbul’a devredilecek. İstanbul bayrağı alacak. Vicdanın sesini yükseltebileceği oranda yükseltecek. O bayrak Van’a teslim edilecek, Van’dan İzmir’e taşınacak. Bu ülkede herkes hür ve eşitçe yaşayıncaya kadar, bu halkın evlatları özgür oluncaya kadar, KHK ile oluşan hak gaspları telafi edilinceye kadar, Sur’daki yıkım duruncaya kadar bu mücadele devam edecek.
Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here