Venezuela’da Maduro’nun zaferi: Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy

Venezuela’da Kurucu Meclis’in üyelerini belirleyecek seçimde 8 milyondan fazla seçmen sandık başına gitti. Seçim zaferi sonrası konuşan Maduro, “Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy” dedi.

Venezuela’da yeni anayasayı yazacak olan Kurucu Meclis’in üyelerini belirleyen seçim Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin zaferiyle sonuçlandı.
ABD destekli muhalefetin her türlü saldırısı ve boykot çağrısına rağmen 8 milyondan fazla seçmen sandık başına gitti.
“Artık bir kurucu Meclisimiz var” diyen Maduro, “Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy” ifadelerini kullandı.
Seçim sonrası ABD destekli muhalefet saldırgan açıklamalarına devam etti.
Amerikancı-sağcı muhalefetin seçim sonuçlarının hemen ardından şiddet eylemlerini de arttırdı.
ABD’DEN KINAMA, KÜBA’DAN DESTEK
Venezuela’daki seçimin hemen ardından beklendiği gibi ABD’den “kınama” açıklaması geldi. “Maduro rejiminin yurttaşlara yönelik şiddetini kınıyoruz” denilen açıklamada, yine yaptırım tehdidi gündeme getirildi.
Öte yandan Venezuela’daki seçimlerin sonuçlarına Latin Amerika ülkelerinden büyük destek geldi.
Venezuela’daki Ulusal Kurucu Meclis seçimleri ABD tarafından “kınanırken”, içinde Küba’nın da bulunduğu Latin Amerika ve Karayipler ülkelerinden Caracas’a büyük destek geldi.
Venezuela’da dün düzenlenen Ulusal Kurucu Meclis Seçimleri, büyük bir katılım ve Başkan Nicolas Maduro’ya destekle sonuçlandı.
Sonuçların ardından ABD’den Venezuela’daki seçimlere tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, seçimlerin Venezuela halkının “kendi kaderini tayin etme hakkını zayıflattığı” öne sürüldü.
“Maduro rejiminin yurttaşlara yönelik şiddetini kınıyoruz” denilen açıklamada, Venezuela’daki “otoriter yönetime” karşı daha sert yaptırım tehdidi de gündeme getirildi.
Dışişleri’nin yanı sıra ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de bir açıklama yaparak, Ulusal Kurucu Meclis seçimlerinin “diktatörlüğe atılmış bir adım” olduğunu ileri sürdü.
Haley, “gayrimeşru bir hükümeti kabul etmeyeceklerini” söyledi.
LATİN AMERİKA’DAN DESTEK
Öte yandan Venezuela’daki seçimlerin sonuçlarına Latin Amerika ülkelerinden büyük destek geldi.
Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Venezuela’yı kutlayarak, Venezuela halkının kendi kaderini tayin ve barış hakkına duyduğu saygıyı dile getirdi.
El Salvador hükümeti de, Venezuelalıların “benzersiz yurtseverliklerini” överek, seçim sonuçlarına desteğini ilân etti.
Bolivya lideri Evo Morales de, Venezuelalıları kutladı ve Venezuela’ya yönelik saldırganlığın tüm Latin Amerika’ya yönelik bir saldırganlık olduğunu söyledi.
Küba da Başkan Maduro ve Venezuela halkını başarısından ötürü kutladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here