Venezuela’da Maduro parlamento seçimlerini kazandı

Ekonomik ve siyasi krizle boğuşan Venezuela’da yapılan parlamento seçimlerini katılımın az olmasına rağmen Maduro’nun liderlik ettiği koalisyon kazandı.

ABD ambargoları altında salgın döneminde ekonomik krizleri derinleşen Venezuela’da parlamento seçimlerine gidildi. Dün gerçekleşen seçimlerde Maduro’nun liderlik ettiği GPP-PSUV koalisyonu kullanılan oyların yüzde 68’ni alarak parlamentoda çoğunluğu kazandı.

Uzun süredir ekonomik ve siyasi kriz içerisinde bulunan ve 2019 yılında parlamento başkanı olan Guaido, ABD destekli darbe gerçekleştirerek kendisini başkan ilan etmişti.

ABD dahil 60 ülke tarafından Venezuela’nın devlet başkanı olarak tanınan Guaido’nun seçimi boykot çağrısı ise çoğu seçimde olduğu gibi karşılık bulurken seçime katılım oranı %31 olarak gerçekleşti.

Parlamento yeniden Maduro’nun

2015’ten beri parlamentonun çoğunluğu muhalefetten oluşurken, dün gerçekleşen seçimle beraber parlamentoyu da ele geçirdi.

227 sandalyeli parlamentoya girebilmek adına 100’den fazla partinin yarıştığı seçimlerde şu ana kadar oyların yüzde 80’den fazlası sayılırken, Seçim Konseyi Başkanı Indira Alfonso seçimi Maduro’nun kazandığını açıkladı.

2021-2026 yılları arasında parlamentoda çoğunluğu sağlayacak olan GPP-PSUV koalisyonu karşısında muhalefetin toplam oranı ise %30 civarında. 5 milyon 264 bin oyun kullanıldığı seçimlerde muhalefet partilerinden Alianza Democratica yüzde 18 oy oranına yaklaşırken, Komünist Parti 143 bin oyla %2.73 oranında oy aldı.

Evo Morales seçim gözlemcisi olarak görev aldı

Venezuela’da salgın koşulları altında gerçekleşen seçimlerde oylar elektronik ortamda kullanılırken, Latin Amerika’nın birçok önemli ismi seçimde gözlemci olarak yer aldı.

Eski Bolivya devlet başkanı Evo Morales, Ekvador devlet başkanı Rafael Correa gibi isimler gözlemci olarak yer alırken, Güney Afrika Komünist Partisi de destek için Venezuela Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here