Venezuela Dayanışma Komitesi: Venezuela direnmeye devam ediyor

Venezuela’da geçen hafta yapılan seçimlerde PSUV (Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi) Kongre meclisinde de çoğunluğu elde ederek iktidarını perçinlemiş oldu. Venezuela Dayanışma Komitesi konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada Venezuela halkının emperyalist işgal ve sömürüye dirençle karşı koymakta olduğu vurgulandı. Komitenin tam açıklamasını haberin devamında bulabilirsiniz.

Merhaba Yoldaşlar …

Venezuela’da gerçekleşen son seçimleri ulaşabildiğimiz kaynaklardan takip ettik. 

ABD emperyalizminin kuklası Guaido ve işbirlikçi burjuvazinin boykot çağrıları altında gerçekleşen seçimlerde katılım oranının düşüklüğü önemli bir sorun olmakla birlikte, PSUV önderliğindeki Bolivarcı ittifakın kazanmış olmasından memnuniyet duyuyoruz.  

Seçimlere katılımın düşük kalmasının ne kadarının boykot çağrıları sonucu olduğunu bilmek mümkün olmasa da, oy kullanmayanların önemli bir bölümünün ABD işbirlikçilerini  desteklemediklerini biliyoruz. Katılımın düşüklüğü, seçimlerle, yaşanan sorunlara çözüm bulunamayacağına dair bir fikrin varlığına da işaret olabilir.

Kapitalist-emperyalist sistem dünya çapında ekonomik ve siyasi kriz içinde, işçi –emekçilere, ezilen halklara karşı saldırılarını arttırarak, dünyanın her yerinde savaşlar kundaklayarak büyük bir paylaşım savaşına doğru gidiyor. Bununla birlikte tüm dünyada halklar, kapitalist sömürü ve yağma düzenine karşı dalga dalga isyan ediyor.

Böylesi bir tablo içerisinde, Obama döneminden başlayan ABD saldırganlığı, ekonomik ve siyasi abluka ile başlamış, son olarak da ABD kuklası Guaido ile birlikte bir darbe sürecine çevrilmiş ancak başarılı olamamıştır.

Dünya kapitalist sisteminin girdiği ekonomik kriz ile birlikte düşen petrol fiyatları, bununla birlikte ABD’nin Suudi Arabistan üzerinden petrol üretimini arttırarak fiyatları daha da düşürme hamlesi, ekonomisi petrole dayanan Venezuela için büyük bir darbe olmuştu. Bunun üstüne gelen ambargolar ile yoksul Venezuela halkının Bolivarcı devrime sırtını dönmesi umut edilmişti. 

Komutan Chavez’le birlikte başlayan Bolivarcı Devrim öncesi sefalet içinde yaşayan Venezuela halkı ve Bolivarcı hükümet direndi. Halk,ABD kuklası burjuvazi iktidarı ele geçirdiğinde neler yaşanacağını çok iyi biliyor. Bunun için direnmeye devam ediyor.

Bununla birlikte emperyalizmin saldırganlığı önemli bir yıkıma da yol açtı. Venezuela ekonomisinin petrole bağımlılığı ve bu bağımlılığın aşılması noktasında çok başarılı olunmamış olması bu yıkımın en önemli nedenlerinden biri. Bunun Bolivarcı hükümetin yaptığı tespit olmasını önemsiyoruz. Yine burjuvaziden devralınan çürümüş devlet aygıtının tam anlamıyla yıkılıp, emekçilere dayanan bir devletin oluşturulamamış olması, kapitalist ilişkilerin varlığını ve çürütücü etkisini sürdürmesi yıkımın ağır olmasındaki etkenlerdendir. Tüm bunların Komutan Chavez’in yoldaşlarınca biliniyor olmasının önemini biliyoruz. 

Seçim sonuçlarının tanınıp tanınmaması konusunda alınan tutumlar aslında Bolivarcı Venezuela’nın emperyalizmin denetimi dışında olduğunun somut kanıtıdır. Tüm emperyalist güçler ve onların işbirlikçisi devletlerin seçim sonuçlarını tanımıyor olması, Bolivarcı Venezuela’nın sömürü ve yağma düzeni olan kapitalist-emperyalist sistemin dışına çıkma iradesinin kanıtıdır.

Komutan Chavez’in Venezuela’sı emperyalist işgal ve sömürüye dirençle karşı koymaktadır.

Türkiye’den yoksul Venezuela halkı ve Komutan Chavez’in Bolivarcı hükümeti ile dayanışma içinde olan Venezuela Dayanışma Komitesi olarak dayanışma duygularımızı belirtiyoruz.

Venezuela’nın her koşulda bağımsızlığını koruyacak bir ekonominin inşasının, yoksul Venezuela halkının kendi kendini yöneteceği siyasal mekanizmalarının oluşturulması çabalarının başarıya ulaşmasını içtenlikle istiyoruz. 

Komutan Chavez’in başta Latin Amerika hakları olmak üzere tüm ezilen dünya halkları ile olan dayanışmasını unutmuyoruz.

Yaşasın Bolivarcı Venezuela!

Yaşasın Sosyalizm!

Venezuela Dayanışma Komitesi,

14.12.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here