Valilik Boğaziçi öğrencilerinin eylemine yasak getirdi

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan AK Partili rektörü protesto eden öğrencilerin eylemi ‘salgın’ gerekçe gösterilerek yasaklandı. İstanbul Valiliği, üniversitenin bulunduğu Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde gösteri yasağı kararı alındığını açıkladı

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bugün gerçekleştireceği rektör protestosunun yasaklandığını, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplantı, yürüyüş ve gösteri yasağı getirildiğini duyurdu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medyada kararı duyurdu ve şu açıklamaları yaptı:
“Bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde bugün toplanma çağrıları yapılmaktadır. Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerimizin Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve kanunlar önünde herkes eşittir. Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz; konusu suç teşkil edecek her türlü tutum ve davranışlardan kaçınılması ve aklıselim davranılmasıdır. Güvenlik güçlerimiz, hepimizin huzur ve güvenliği için daima görev başındadır. Gücünü milletimizin engin sevgisi ve yasalarımızdan alan polisimiz; her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği görev, yetki ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir.”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Cumhurbaşkanı kararıyla AK Partili Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı çıkmış ve 4 Ocak Pazartesi günü okul önünde protesto düzenlemişti. O eylemlerin ardından toplam 22 kişi gözaltına alınmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here