Ana Sayfa Haberler Valiliğe ‘flama’ tepkisi: Ortada olan ve gururla taşınan bir şeyi ele geçiremezsiniz

Valiliğe ‘flama’ tepkisi: Ortada olan ve gururla taşınan bir şeyi ele geçiremezsiniz

Valiliğin, LGBTİ+ bireyler tarafından kullanılan gökkuşağı sembollü flamalar için ‘ele geçirdi’ ifadesini kullanmasına çok sayıda tepki geldi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi önünde ‘Kabe fotoğrafının yere serilmesi’ne ilişkin soruşturmada gözaltına alınan 4 kişinin işlemlerinin devam ettiği duyuruldu. Valiliğin açıklamasında, aramalarda bulunan gökkuşağı sembollü flamalar için ‘ele geçirildi’ ifadesini kullanması sosyal medyada gündem olurken, kullanılan homofobik dil tepki çekti.
‘Terörize etme yöntemi’

Valiliğin açıklamasını Artı Gerçek’ten Ayşegül Başar’a değerlendiren avukat Levent Pişkin, “Valilik bunu bir güvenlik sorunu haline getirmeye çalışıyor. Bu bir muhalefet kesimini, haklı olan bir mücadeleyi bastırmak için başvurdukları bir terörize etme yöntemidir” dedi.

‘Ortada olan bir şeyi ele geçiremezsiniz’

Bu yöntemin ilk olmadığını ve 2015’te Onur Haftası etkinliklerinin yasaklanmasından bu yana bu dilin kullanıldığını belirten Pişkin, “İlk değil 2015ten beri bu doğrultuda davranıyorlar. Son bir yıldır bu durum sıklaşmış oldu. Bunu bir güvenlik sorunu olarak gösterip, kriminalize etmek amacıyla yapıyorlar. Söylemin bir gücü var. Böyle derseniz bunu illegal bir şeymiş, kaçak yasa dışı yollarla saklanmış bir şeymiş gibi lanse edersiniz. Oysa ortada olan ve herkesin gururla taşıdığı bir şey için ele geçirildi ifadesi kullanmak yanlış bir ifadedir. Bunu ele geçiremezsiniz, el koyarsınız” diyerek söyleme yönelik eleştirilerini dile getirdi.

Sosyal Medya tepkileri

Valiliğin yapmış olduğu açıklama sosyal medyada da oldukça tepki topladı:

VALİLİĞİN YAPMIŞ OLDUĞU AÇIKLAMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here