Ana Sayfa Akademi Ülkenin dört bir yanında Boğaziçili öğrencilerle dayanışma eylemleri gerçekleşti

Ülkenin dört bir yanında Boğaziçili öğrencilerle dayanışma eylemleri gerçekleşti

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik tepkiler tüm Türkiye’de devam ediyor.

AKP içerisinde çeşitli görevler alan ve son olarak AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması tüm Türkiye’de öğrenciler tarafından protesto ediliyor. ‘Atanmış değil seçilmiş rektör’ istiyoruz diyen öğrenciler kendi üniversitelerinde ve şehir meydanlarında bir araya geldi.

Ankara, Güvenpark’ta yapılmak istenen eyleme polis saldırısı

Ankara’daki üniversite öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ‘kayyım rektör’ protestolarına destek amacıyla bugün saat 14.00’da Güvenpark’ta bir araya geldi. Fakat sabah saatlerinde birçok öğrencinin evinin çevresini ablukaya alan polis 2 öğrenciyi evinin önünden gözaltına aldı. Müdahelelere rağmen 14.00’da Güvenpark’ta bir araya gelen öğrencilere ise polis saldırdı ve çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

YTÜ’de Boğzaiçi ile dayanışma eylemi

Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde bir araya gelen öğrenciler, “YTÜ öğrencileri olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin verdikleri haklı mücadeleyi benimsiyor ve destekliyoruz. Kayyum rektörler istemiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanındayız” dedi.

Hopa’da gençlik örgütleri eylemi: Ferman padişahın üniversiteler bizimdir

Hopa’da gençlik örgütleri saat 14.00’da Hopa Parkı’nda bir araya geldi. “YÖK-polis-medya, bu abluka dağıtılacak” sloganıyla yürüyüşe gecen gençler, Hopa sokaklarında seslerini duyurdu. Polis üniversitelilerin önüne barikat kurarak eylemi engellemek istedi. Ancak polisin barikatları gençleri engelleyemedi. Üniversiteliler yaptıkları basın açıklamasında, “Üniversiteleri, sokakları, meydanları sizin gerici zihniyetinize bırakmayacağız! Biz varsak aydınlık var. Biz varsak gelecek güzel günler var ve biz var oldukça özgürleşecek her şey isyanımız mücadelemiz ve elimiz üzerinizde! Geliyoruz” dedi.

Mersin: Boğaziçili öğrencilerin talepleri bizim de taleplerimizdir

Mersin Kent Meydanı’nda bir araya gelen üniversiteliler burada bir açıklama gerçekleştirdi. Yaptıkları açıklamada kayyım rektörlere karşı mücadele vurgusu yapan öğrenciler, “Üniversiteleri arka bahçesine dönüştürmeye çalışan iktidara ve yaptıklarına karşı mücadele edeceğiz, kayyum-yandaş rektörlere geçit vermeyeceğiz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri bizim de taleplerimizdir. Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçileriyle üniversitenin tüm bileşenlerinin ortak iradesiyle seçilmelidir” dedi.

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri: Mesafelerin ötesinde el eleyiz

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesine destek vermek için Beytepe Kampüsü yemekhanesi önünde eylem yaptı. Öğrencilerin gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Yarınlarımızın bugünümüzden daha güzel olacağına, yeni gelen günlerin demokrasiye, seçim özgürlüğüne ve aydınlığa daha elverişli olacağına yönelik inancımızı diri tutuyoruz. Bu günleri, bize öğrenci dayanışmasının getireceğinin farkındayız. Bu nedenle, mesafelerin ötesinde el eleyiz. Kayyum rektöre karşı özerk ve demokratik üniversite talebini dile getiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanındayız” ifadelerine yer verildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri pankartla destek verdi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne (YYÜ) bağlı Bilim Antropoloji Sanat ve Kültür Derneği (BASK-DER) üyesi öğrenciler, kentin Maraş Caddesi’ne “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek, YYÜ Boğaziçi’nin yanında” yazılı pankartı astı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here