Twitter, Türkiye’de devlet bağlantılı hesapları etiketlemeye başlayacak

Etiketleme sistemiyle bir süredir ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’da devlet bağlantılı hesapları etiketleyen Twitter bu özelliği Türkiye’de de kullanıma sunacak.

Sosyal medya platformu Twitter, devlet yetkililerinin ve “devlet destekli/bağlantılı” olarak addedilen medya kuruluşlarını etiketleme sisteminin kapsamını artırma kararı aldı. 17 Şubat’ta devreye girmesi beklenen yeni uygulama kapsamında Türkiye’de de devlet yetkililerinin hesaplarının etiketlenmesi, bunun yanında bazı hesaplara “devlet destekli bilgi operasyonu” kapsamında etiket konması bekleniyor.

Söz konusu etiketleme sistemiyle bir süredir ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’da devlet bağlantılı hesapları etiketleyen Twitter, bu özelliği 16 ülkede daha kullanıma sunacak. Twitter tarafından yayımlanan blog yazısında yer alan alan bilgiye göre, bu 16 ülke arasında Türkiye de yer alacak. Karar 17 Şubat itibarıyla Türkiye’de kullanıma girecek. Bu tarihten itibaren devlet kurumları ve kilit görevlerdeki kullanıcıların Twitter hesaplarında bu etiket yer alacak.

“Kullanıcılara bağlamı anlatmamız gerekiyor”

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Bizim misyonumuz kamusal diyaloğa hizmet etmek ve bu görevin önemli bir parçası da, insanlara gördükleri şeyler hakkında ve Twitter’la nasıl bir ilişki kurdukları konusunda yeterli bilgiye sahip olarak karar verebilmeleri için bağlamı anlatmak” denildi.

Twitter, 12 Haziran 2020’de AKP ile bağlantılı 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını duyurmuştu. Kapattığı devlet bağlantılı hesapları ifşa eden Twitter, yaptığı açıklamada, Türkiye, Çin ve Rusya’dan “devlet bağlantılı bilgi yayma faaliyetlerine” karıştığını tespit ettikleri 32 bin 242 hesabı platformdan kaldırdıklarını aktarmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here