Tutuklu yakınları: Hapishanedekileri kimse sahipsiz sanmasın!

Koronavirüs tehlikesi altında olan tutuklular için endişeli olan aileler, “4 duvar arasındaki insanların salgın kapması düşüncesi bile bizleri çok korkutuyor” dedi. 
Her geçen gün arttıran koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hapishanelerdeki yüz binlerce tutuklunun sağlığı büyük bir risk altında. Söz konusu duruma ilişkin herhangi bir adım atılmazken, Meclis gündemine getirilmesi planlanan ve siyasi tutukluları kapsam dışı bırakılmasının hedeflendiği infaz düzenlemesiyle tutuklu yakınlarının kaygısını arttırdı.

“Düşünce özgürlüğünden dolayı tutulanların tamamının bırakılması gerekiyor”

Şırnak T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Abdulmutallip Sakman’ın eşi Behice Sakman, hapishanenin yalnızca bir kez dezenfekte edildiğini söyleyerek, gerekli önlemlerin alınmadığını ifade etti. İnfaz düzenlemesiyle siyasi tutukluların da serbest bırakılması gerektiğine vurgu yapan Sakman, “4 duvar arasındaki insanların hastalığı kapması düşüncesi bile bizleri çok korkutuyor. Tecavüzcüler, hırsızlar bırakılacak ve düşünce özgürlüğü nedeniyle tutulan binlerce insan bırakılmayacak. Düşünce özgürlüğünden dolayı tutulanların tamamının da bırakılması gerekiyor. Bu insanlar zindanlarda kalmasınlar” çağrısı yaptı.

“Biz bu eşitsizliği kabul etmiyoruz”

Şırnak T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan ve bir gözü olmayan tutuklu Sezgin Özkaya’nın annesi Çiğdem Özkaya, oğluyla yaptığı görüşmeyi anlatarak, yaşadığı kaygılara değindi. Oğlunun ne eldiven ne de maske verilmediğini söylediğini belirten anne  Özkaya, “Bu salgın cezaevlerine yayılırsa nasıl müdahale edeceği” diye sordu. Tüm tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Özkaya, “Artık anaların ağlamasını istemiyoruz. Bizler dışarıda ve evimizde dahi güvende değilken, onlar zindanlarda ne yapacaklar? Tecavüzcüleri bırakıyorsunuz, neden siyasileri bırakmıyorsunuz? Biz bu eşitsizliği kabul etmiyoruz. Cezaevindekileri kimse sahipsiz sanmasın” şeklinde konuştu.

“Cenazelerinin çıkmasını istemiyoruz”

Giresun Hapishanesi’nde tutuklu bulunan oğlu Reşit İlhan’ın annesi Hane İlhan, 5 yıldır tutuklu olan oğlunu son bir yıldır uzak mesafeden kaynaklı göremediğini aktardı. Anne İlhan, ”Tecavüz ve hırsızlık yapanları bırakıyorlar. Bizim çocuklarımızı neden bırakmıyorlar? Çocuklarımızın bu hastalıktan dolayı bırakılmasını istiyoruz. Bu çocuklarımızı bırakmasalar bizler de elimizden geleni yapacağız. Çocuklarımızın cezaevlerinden cenazelerinin çıkmasını istemiyoruz. Tüm tutuklu aileleri çocuklarına sahip çıksın” dedi.

“Yargı paketiyle siyasi tutuklular da bırakılsın”

Kayseri Bünyan T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan Zekeriya Aşkın’ın annesi Zozan Aşkın ise, oğlunun 5 yıldır tutuklu olduğunu anlatarak, sağlık durumundan endişe ettiğini dile getirdi. Salgının hapishanelere yayılmadan önce çocuklarının serbest bırakılmasını isteyen anne Aşkın, “Çıkarılacak olan yargı paketiyle siyasi tutuklular da bırakılsın. Tüm aileler olarak bu eşitsizliğe karşı tepkimizi gösterelim” ifadelerini kullandı.

“Doğru düzgün temizlik yapılmıyor”

Ordu E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan Kerem Ayaz’ın annesi Leyla Ayaz da, hapishanede içme su sorunu olduğunu belirterek, tutukluların suyu parayla almak zorunda olduklarını dile getirdi. “Çocuklarımıza bir şey olursa burada duramayız. Bütün aileler bu durumu göz önüne almalıdırlar” diyen anne Ayaz, salgın nedeniyle kendilerinin dahi evden çıkamadığına işaret ederek, “Cezaevinde tek bir kişiye bulaşırsa tüm tutuklular risk altında kalırlar. Orada doğru düzgün temizlik yapılmıyor” dedi.
Salgın tehlikesine dikkati çeken Tarsus Hapishanesi’nde Ferhat Erener’in annesi Seyran Erener, yetkililere “Cezaevleri boşaltılsın” çağrısı yaptı.