Tutuklu gazetecilerin avukatları: Savcı penguen belgeseli mi bekliyor?

İki yurttaşın helikopterden atılmasını haberleştirdikten sonra tutuklanan 4 gazetecinin davasında savunma yapan avukatlar, savcılığın “magazin ve spor haberleri yok” gerekçesini, “Penguen belgeseli bekliyor sanırım, Ancak Van’a penguen yok” diye eleştirdi. 

Van’da 2 köylünün helikopterden atılması ve işkence görmelerini haberleştirdikleri için 9 Ekim 2020’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında açılan davanın ilk duruşmasında gazetecilerin savunmaları tamamlandı. Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, avukat savunmalarıyla devam ediyor.

Avukatlardan Ekin Yeter, duruşmada iki tanığın dinlenmesini talep etti. Mahkeme başkanı, talebe “Ne gerek var, çok heyecanlısınız” şeklinde reddetti.

Av. Timur: Van’da penguen yok

Daha sonra gazeteci Adnan Bilen’in avukatı Murat Timur savunma yaptı. Müvekkillerine müdahale eden mahkeme başkanından sözünün kesilmemesini isteyen Av. Timur, savcılığın kendi bakış açısıyla iddianame hazırladığını belirtti. İddianame için “politik bir belge” diyen Av. Timur, “Neden magazin, spor haberleri yok’ demiş. Kendi değerlendirmeleri üzerinden penguen belgeseli bekliyor sanırım. Ancak Van’da penguen yok. Van kedisi haberi mi bekliyor?” diye sordu.

Müvekkillerinin sarı basın kartları olmadığı için gazeteci olarak görülmemesini eleştiren Timur, sarı basın kartının gazetecilik için zorunlu olmadığını hatırlattı. Timur, “Dün de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nu basın kartı yönetmeliğinin çeşitli hükümlerinin keyfi olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kamuoyunda bu dosya gazetecilik dosyası olduğu biliniyor” dedi. Timur, gazetecilerin tahliye ve beraatını istedi.

Teknik malzeme talebine ret

Timur’un ardından Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş Direktörü Av. Veysel Ok savunma yaptı. Duruşmayı izleyen gazetecilerin bilgisayar ve telefonlarına el konulmasına tepki gösteren Ok, “Bu duruşmada ‘gazetecilerin alet edevatları aranamaz el konulamaz’ şeklinde bir Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı sunacaktım ki duruşmayı izleyen gazetecilerin telefon ve bilgisayarlarına el koydunuz ve bunu tutanağa geçirmediniz. Siz bu konuda kararınızı verin ben sonra savunmaya geçeceğim. İade edilmesini ve haberlerini yazması için kolaylık sağlanmasını istiyorum” talebinde bulundu.

İddia makamı, gazetecilerin teknik malzemelerine el konulmadığını, ses ve görüntüye karşı “tedbir” olduğunu belirterek, talebin reddini istedi. Mahkeme heyeti, el koyma kararı olmadığını ileri sürerek, talebi reddetti.

‘Yargılanan işkence haberleridir’

Ardından savunmasına devam eden Ok, “Bu davanın özü iddianamede gizlenmiş vaziyette. Asıl vaka, asıl olay iddianameye konulmamış. İşkence olayı haberleştiriliyor, bütün Türkiye bu haberi duyuyor. Savcı bu motivasyon ile gazeteci arkadaşların işyerlerinde arama yaparak, delil aradığını görüyoruz. İddianamenin kendisi davanın hukuki olmadığının delilidir. Eğer bu işkence haberleri olmasaydı bu haberden Türkiye haberdar olmayacaktı. Burada yargılanan işkence haberleridir. Hepimiz bu gazetecilerin 6 aydır tutuklu olma nedeninin bu olduğunu biliyoruz. Savcı sürekli olarak spor, magazin, doğa haberleri yapmadıklarından, çalıştıkları ajansın erişime engellendiğini belirtiyor. Savcı hangi yetkiyle gazetecinin spor ve magazin haberi yapmamasını ‘örgüt üyeliğine’ delil gösteriyor. Van’da gazeteci ne yapsın? Van’da sürekli hak ihlali var. Gazeteci onu haber yapıyor” diye konuştu.

Çantanın fiyatını mı haberleştirseydiler?

Tutuklu gazeteci Nazan Sala’nın avukatı Ekin Yeter ise, gözaltı aşamasında kimi hukuksuzluklar karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. İddianamede, gazetecilik faaliyetleri dışında herhangi bir delilin olmadığını kaydeden Yeter, müvekkili Sala’ya yöneltilen suçlamaların tutuksuz yargılanan Zeynep Durgut’a da yöneltildiğine işaret etti. “Hapishanede yaşanan bir hak ihlalinin haberleştirilmesi neden devlet düşmanlığı olsun” diye soran Yeter, “Yurttaşlara işkence yapanların haberlerini yapmak iktidarı rahatsız eder doğrudur. Ama basının denetim görevidir. Ülkenin hali ortadayken, Van’da her gün yeni hak ihlalleri ve olumsuzluklarla karşılaşırken Demet Akalın’ın çantasını kaç paraya aldığını mı haberleştirseydiler gazeteciler?” ifadelerini kullandı. Müvekkili Sala’nın 15 yıldır gazetecilik yaptığını ve tutuklandığında Van Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştığına değine Yeter, “Dosyayı şişirmek ve çeşitlendirmek için çok sayıda gazeteciyi dosyaya boca etmişler” dedi.

Duruşma tutuklu gazeteci Nazan Sala’nın diğer avukatı Veysi Altay’ın savunmasıyla devam etti. Altay, “Uluslararası kurumların raporlarına göre dünyada hapiste tutulan gazetecilerin 3’e biri Türkiye’dedir. Tutuklanmayıp, adli kontrol kararı verilenler ya da yargı tacizine maruz kalanları da eklersek veriler artacaktır” dedi. Av. Altay, tahliye istedi.

Ara verilen Duruşma, aranın ardından avukat savunmalarıyla devam edecek.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here