Tutuklanan Leyla Güven: Hiç sıkıntı yok, çok çalışın, çabuk gelelim

Yargılandığı davada 22 yıl hapis cezası verilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven, dün Diyarbakır’daki evinden gözaltına alınmıştı

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında 22 yıl 3 ay hapis cezası verilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, sabah saatlerinde gözaltında tutulduğu Emniyet’ten adliyeye sevk edildi. Adliyede hakkında verilen tutuklama kararı yüzüne okunan Güven, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Güven adliye önünde kendisini bekleyenlere seslenerek, “Hiç sıkıntı yok. Hoşçakalın. Çok çalışın. Çabuk gelelim” dedi.

DTK Eş Başkanı Güven, dün akşam Diyarbakır’daki evinden gözaltına alınırken kendisini almaya gelen polislere “Bu ülkede siyaset yapmaya devam edeceğim. Ama içeride ama dışarıda…” diyerek tepki göstermişti.

Leyla Güven’in tutuklanmasını protesto edenlere polis müdahelesi

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in tutuklanmasını protesto eden DBP ve HDP’lilere polis müdahale etti. Çok sayıda kişi  gözaltına alındı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in tutuklamasını protesto etmek isteyen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İstanbul İl Örgütü’nün eylemine yöneilk polis müdahalesinde aralarında parti yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HDP İstanbul İl Örgütü, DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmasını Fatih’te bulunan Aksaray Metro Meydanı’nda yapacağı basın açıklaması ile protesto etmek istedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; açıklamadan saatler önce alan polisler tarafından ablukaya alındı. Ablukaya rağmen aralarında DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eşsözücüsü İdil Uğurlu, HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi meydana geldi.

Çok sayıda gözaltı

Açıklamanın Fatih Kaymakamlığı tarafından yasaklandığını belirten polis, açıklamanın yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. HDP’liler ise demokratik haklarını kullandıklarını belirterek açıklama yapacaklarını ifade etti.

Bir süre devam eden tartışmaların ardından polis partililere müdahale etti. HDP’li vekiller de polisler tarafından darp edilirken, aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı’nın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Polisin darp ettiği HDP Milletvekili Musa Piroğlu tekerlekli sandalyesinden itilerek düşürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here