Türk-İş: Asgari ücrette işçiyi tebessüm ettirecek rakama ‘evet’ deriz

7 milyon işçinin maaşının belirleneceği asgari ücret görüşmeleri aralık sonuna kadar tamamlanacak. 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçiler adına bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay “TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını açıklasın. Ona göre hareket ederiz. Toplumun yüzde 40’ı güzel bir haber bekliyor” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 15 Aralık Salı günü yapacak. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret konusunda şu ana kadar rakam telaffuz etmeyen Türk-İş, görüşmelerdeki ilk rakamın işveren ve hükümet tarafından masaya sunulmasını istiyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlendiğini hatırlatarak, komisyonda işçi adına 40 yıldır Türk-İş’in masada olduğunu söyledi.

40 yılda sadece 4 kez mutabakatla belirlendi

Asgari ücretin 40 yıl içerisinde sadece 4 kez işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla belirlendiğine dikkati çeken Atalay, “Asgari ücret 40 sene önce başlangıç ücretiydi ama şimdi 7 milyon işçinin ‘geçim ücreti’ oldu. ‘Geçim ücreti’ diyorum ama insanlar bu ücretle geçinemiyor” dedi.

‘Mevcut rakamlarla geçinme şansı yok’

Bugüne kadar asgari ücret görüşmelerinde bilimsel nitelikteki araştırmalar çerçevesinde makul ve mantıklı taleplerle masada olduklarını anlatan Atalay, “Mevcut asgari ücret rakamıyla insanların geçinme şansı yok. Onun için işverenler, hükümet ve TÜİK mantıklı ve makul bir rakamı komisyon üyelerinin önüne getirmeli. Komisyondaki arkadaşlarımızın bize ileteceği bu rakamı, biz de Hak-İş ve DİSK ile paylaşırız” açıklamasında bulundu.

‘Makul bir rakam olursa evet deriz’

Atalay, diğer yıllardan farklı olarak bu yıl asgari ücrette talep ettikleri rakamı dile getirmediklerine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Önce işveren ve hükümet getirsin rakamı. Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna ‘evet’ deriz. Biz de isteriz işveren ve hükümetle birlikte imzalayalım ama toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı.”

‘Kafamızda bir rakam var’ 

Yeni asgari ücrete dair kafalarında bir rakam olduğunu belirten Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: “TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını açıklasın. Ona göre hareket ederiz. Toplumun yüzde 40’ı güzel bir haber bekliyor. Güzel haberlere toplumun bu dönemde daha çok ihtiyacı var. İnşallah, umut ettiğimiz bir rakam önümüze gelir, biz de masada imzalarız.”

Asgari ücret 2324 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu; 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisinden oluşuyor. Komisyonda, en fazla üyeye sahip olduğu için işçi konfederasyonlarını Türk-İş temsil ediyor. İşveren tarafı adına ise TİSK masada yer alıyor.

2019’da net 2 bin 20 lira olan asgari ücret, 2020’de 2 bin 324 lira olarak belirlenmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here