Tunus’ta ekonomik çöküş ve hayat pahalılığı protesto ediliyor

Tunus’ta başkent dahil birçok şehirde polis ve ekonomik çöküşü protesto eden eylemciler arasındaki çatışmalar günlerdir devam ediyor

Tunus’ta başkent dahil onlarca şehirde polis ve günlerdir sokakta olan eylemciler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ekonomik çöküşü protesto eden eylemciler 5 gecedir sokaklara çıkarak hükümetin istifasını isterken, polis olaylara biber gazı ve zırhlı araçlarla saldırıyor. Gündüz saatlerinde eylemciler insanca yaşam, iş ve gözaltına alınanların serbest bırakılması için toplanırken, havanın kararmasıyla olaylar şiddetleniyor.

Eylemciler Arap Baharı’nın sembolik sloganı olan ‘Halk rejimin düşmesini istiyor’u kullanırken, ülkede on yıllardır süren ötekileştirilmenin son bulmasını talep ediyorlar.

Reuters’ta yer alan habere göre 2011 yılında Tunus’ta protestoların başladığı yerde de sokağa çıkan göstericilere polis biber gazıyla saldırdı. Ayrıca Covid-19 kapsamında alınan önlemler ekonomik çöküşü daha da hızlandırıyor.

Ülkenin Ettadamen ve Sijoumi gibi yoksul mahallelerinde de çoğunluğu gençlerden oluşan protestocular gece geç saatlere kadar polisle çatıştı.

Reuters’a konuşan ve işsiz olduğunu söyleyen eylemci Maher Abid, yozlaşmış bir elit tabakanın devrimden sonra iktidarı ele geçirdiğini söyleyerek, ‘Tüm sistem gitmeli. Sokaklara geri döndük ve haklarımızı tekrar alacağız’ dedi.

Ülkeyi yöneten Başbakan Hichem Mechichi ve hükümeti, ülkede devrimin 10’uncu yılının hemen ardından ülkede pandemiyi önlemek için sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Hükümet ayrıca protestoları da yasaklamıştı.

Salı günü bir televizyonda bir konuşma yapan Mechichi, halkın ve gençlerin öfkesini anladığını söyleyerek, şiddet eylemlerini kabul edilemez bulduğunu ifade etmişti.

Yasaklara rağmen birçok noktada sokağa çıkan eylemciler yollara barikatlar kurarak, trafiğe kapattılar. Eylemler sırasında yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Ayrıca eylemlerden önce ülkenin güçlü sendikaları ve insan hakları grupları hükümeti devrimden sonra oluşan umudu çalmakla suçlayarak; açlık, yoksulluk ve ötekileştirmeye karşı barışçıl protesto çağrısında bulunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here