Tüm Bel-Sen: Krizin faturası emekçilere kesilemez

Avcılar Belediyesi çalışanlarının taleplerinin karşılanmasını isteyen Tüm Bel-Sen İstanbul Şube Başkanı Adem Erdem, ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilemeyeceğini söyledi

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen), Avcılar Belediyesi çalışanlarının taleplerine karşı kabul edilemez teklifler sunan Belediye Başkanı Turan Hançerli’yi toplu sözleşmeyi imzalamaya ve alacaklarını ödemeye davet etmek amacıyla belediye önünde açıklama gerçekleşti. Açılamada sık sık, “Direne direne kazanacağız“ ve “Zafer direnen emekçinin olacak“ sloganları atıldı.

“Makul taleplerle toplu sözleşme yapmak istiyoruz”

Avcılar Belediyesi işçilerinin 5 haftadır talepleri doğrultusunda eylemsellikte olduğunu hatırlatan Tüm Bel-Sen İstanbul Şube Başkanı Adem Erdem, belediye başkanı Hançerli’nin “sendika çalışanlara gerçek dışı bilgi veriyor” söylemlerine değinerek, emekçilerin haklı taleplerinin manipüle edildiğine değindi. Erdem, “Enflasyon karşısında eriyen alacaklarımızı istemekle emekçileri biz yanıltmıyoruz. Makul taleplerle toplu sözleşmeyi yapmak istiyoruz. Yanlış bilgilerle Avcılar halkını ve emekçileri yanıltan bilakis sizsiniz. Tekrar hatırlatalım haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Taleplerimiz kabul edilene kadar örgütlü mücadelemizle ses yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

“Turan Hançerli emekçilerin kazanımlarına ve haklarına saygı duymuyor”

Avcılar Belediyesi işçilerinin taleplerine karşılık verilmesi gerektiğini söyleyen Erdem, “İşçileri uzun süredir ödenmeyen alacaklarından ve kazanılmış toplu sözleşme haklarını sendikanın dile getirdiğinde Hançerli bunu ‘yasadışı’ olarak görüyor. Bu nedenle Hançerli emekçilerden özür dilemelidir” diye belirtti. Erdem, “Kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkı yokken sendikamızın uzun soluklu mücadelesi sonucunda bedeller ödenerek, adım adım toplu pazarlık hakkı ve toplu sözleşme hakkı anayasal hak olmuştur. Sendikamızın kazanımları sonucunda ülkemizde belediye emekçileri toplu sözleşme hakkını kullanmaktadır. Belediye başkanının saygı duyduğu yasa, AKP’nin kamu emekçilerinin haklarını gasp etmek için 4688 sayılı kanunla yaptığı, anayasamıza ve ILO sözleşmelerine aykırı antidemokratik düzenlemedir. CHP’li belediyeler AKP’nin bu düzenlemesine bugüne kadar uymayarak ve emekçiden yana tavır alarak toplu sözleşme imzalamıştır. Turan Hançerli, antidemokratik yasada ısrarını sürdürerek emekçilerin kazanımlarına ve haklarına saygı duymadığını göstermektedir” diye vurguladı.

“Emekçilerin sağlığı risk altında”

Salgın döneminde emekçilerin riskli ortamlarda çalışmalarına da değinen Erdem, Avcılar Belediyesi’nde gerekli sağlık önlemlerine uyulmadığını belirterek, “Salgına karşı dağıtılan maskeler koruma özelliği olmayan standart dışı maskelerdir. Belediye binası içerisinde bulunan dezenfektanların ve sıvı sabunların standartları karşılamadığı görülmektedir. Virüse karşı sadece yalancı bir güven hissi oluşturulmuştur. Hijyen kurallarına uyulmadığı için onlarca emekçi Koronavirüs (Kovid-19) hastası olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Öyle ki hükümetin pandemi için yayınladığı hastalığı önlemede yetersiz olan genelgelere bile uyulmamaktadır. Belediye başkanı, belediye emekçilerinin ve Avcılar halkının sağlığını riske atmaktadır. Bu yanlış uygulamalar neticesinde bazı birimlerin neredeyse tamamı hastalığa yakalanmıştır. Emekçilerin ve ailelerinin sağlığına, yaşamına değer verilmemektedir” ifadelerini kullandı.

Talepler:

Avcılar Belediyesi’nin emekçilere dönük tavrının bir an önce iyileştirilmesi yönünde konuşan Erdem, ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilemeyeceğini dile getirerek taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Sözleşmeli memurlara yapılan ayrımcılığa son verilmesi ve toplu sözleşmenin eşit ödenmesini istiyoruz.

*Sözleşmeli memurlara Mahalli İdareler Sözleşmeli Personel Ücret Tavanları Genelgesinde belirlenen limitlerin üzerinde maaş ödenmesi gerekiyor.

*Beş yıla yakın süredir ödenmeyen alacaklarımızın derhal ödenmesini talep ediyoruz.

*Temsilcilerimiz hakkında başlatılan disiplin soruşturmalarına son verilmesi ve sendikamızı hedef alan keyfiliklerin ve saldırıların son bulmasını istiyoruz.

*İş barışının ve çalışma düzeninin sağlanması için emekçilerin haklarına öncelik verilmesini ve alacaklarının zamanında ödenmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here