Tuğba Anlak davası ertelendi: Adalet yok

Tuğba Anlak’ı katleden Murat Uslu’nun yargılandığı davada, mahkeme heyeti katilin “yanlışlıkla öldürdüm” beyanına dayanarak dosyayı yeniden incelenmesi için ATK’ye gönderirken, duruşma sonrası açıklama yapan Anlak’ın ablası İlknur Anlak, “Türkiye’de adalet yok. Bir canın kıymeti bu kadar mı?” diye tepki gösterdi. 

İstanbul Arnavutköy’de 31 Temmuz tarihinde Tuğba Anlak’ı katleden Murat Uslu’nun yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanık Murat Uslu,  Ses ve  Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmaya Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatları ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili müdahili olarak katıldı.

Basın dışarı çıkarıldı

Mahkeme heyetinin değiştiği duruşmada, Kadın Derneği Başkan’ı Avukat Yasemin Bal’ın dernek adına yaptığı müdahillik talebi reddedildi. Ayrıca davayı takip etmek isteyen basın mensupları ve Kadın Meclisi üyesi mahkeme salonunda dışarı çıkartıldı.

Müdafi avukatı, önceki celsede Anlak’ın kızının ifadesinin Mahkeme Başkanı’nın baskısı altında ve uygun olmayan şekilde alındığını belirterek, pedagog eşliğinde ifadesinin alınmasını ve tekrar dinlenmesini talep etti. Ayrıca, tutuksuz yargılanan “Sarı” lakaplı sanık Mustafa Ünver’in  ifadesinin yeniden alınması için mahkemeye dilekçe sundu.

‘Panik yaptım kaçtım’

Sanık avukatları ise, Anlak’nın epikriz raporlarını ve emniyetteki mermi çekirdeğini mahkemeye sunulmasını talep ederek, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden aldıkları bilimsel mütalaayı mahkemeye sundu.

Sanık Murat Uslu savunmasında, silahı Anlak’ın verdiğini öne sürerek, nasıl ateş aldığına dair bir fikri olmadığını beyan etti. Sanık ayrıca olay yerinden kaçarak uzaklaşmasını da yaşadığı “paniğe” bağladı.

Tutukluluğun devamı istendi

Savcı, eksik hususların giderilmesi,  sanığın mevcut delillerin gözetilerek tutukluğunun devamına karar verilmesini talep etti.

Anlak’ın avukatları, Sanık avukatlarının talep ettiği raporların mahkeme sürecine etki etmeyeceğini belirterek, Adli Tıp Raporu’nun ve olayın nasıl gerçekleştiğine dair görüntülerin mevcut olduğunu, bu nedenle bir an önce karar verilmesini talep etti. Avukatlar ayrıca davaya sanık Mustafa Ünver’in  de tutuklu yargılanmasını istedi.

Çocuğun yeniden dinlenme talebine red

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının sunduğu “bilimsel mütalaaya” ilişkin Anlak’ın avukatlarına süre verilmesine, kullanılan silah ve mermi çekirdeğinin Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılarak mahkemeye iletilmesine, dosyanın tekrar incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na tekrar gönderilmesine, mahkemeye sunulan deliller ve zabıtlara yeniden incelenmesine, merminin nereden geldiğinin incelenerek raporlanmasına, Anlak’ın çocuğunun tekrar dinlenmesi talebinin reddine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Mart 2021 tarihine erteledi.

Türkiye’de adalet yok

Duruşma sonrası, Anlak’ın avukatları, ailesi, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ile Kadın Meclisleri adliye önünde açıklama yaptı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı ve Anlak’ın avukatı Müjde Tozbey, Anlak’ın 28 gün boyunca komada kaldığını hatırlatılarak, dava sürecine değindi. Sanık Murat Uslu’nun savunmalarında, “Yanlışlıkla öldürdüm” beyanını mahkemenin ciddiye aldığını ve dosyayı yeniden ATK’ye gönderdiğini ifade eden Tozbey, “Biz biliyoruz ki Türkiye’de her gün kadınlar öldürülüyor. Biz Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ile Kadın Meclisi olarak burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Anlak’ın ablası İlknur Anlak, emsal olacak nitelikte bir ceza istediklerini ve cinayetin hiçbir gerekçesinin olmadığının altını çizdi. Anlak, “Türkiye’de adalet yok. Bir canın kıymeti bu kadar mı? Benim ciğerim bir yıldır yanıyor. Türkiye’de adalet nerede?” diye sordu.

Kadın Meclisleri adına söz alan Nevroz İzol ise, davadan karar çıkmasını beklerken duruşmanın ertelenmesinin doğru olmadığını söyleyerek, 9 Mart’ta tekrar görülecek dava için adliyede olacaklarını dile getirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here