TTB, aşılamayla ilgili mevcut bilgileri Sağlık Bakanlığından talep etti

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığından şimdiye kadar yapılan aşılamaya dair verileri paylaşmasını talep etti

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığının şimdiye kadar yapılan aşılama verilerini paylaşmasını talep ettiği bir yazı gönderdi.

TTB’nin konuyla ilgili açıklamasında, “Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda bugüne kadar bakanlık tarafından yapılan aşılama sayısını, aşılama organizasyonunda varsa yaşanan sıkıntıları, aşılama yapılan grupları ve aşı yapılan kişilerde ortaya çıkan beklenmeyen yan etkilerin paylaşılmasını talep edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Aşılama uygulamalarının başladığı ilk günden itibaren Türkiye’de en az 120 milyon doz aşının en geç 6 ay içinde uygulanması gerektiği vurgulanan açıklamada “Sağlık Bakanlığına karşı oluşan güvensizliğin aşı uygulamalarına da yansımaması için aşı programının, aşılamalarda yaşanan aksaklıkların ve yan etkilerin toplumla sürekli paylaşılmasının önemine değinmiştir. Ancak ne yazık ki Sağlık Bakanlığı bu konular hakkında gerekli ve yeterli adımları atmamıştır. TTB, kendisine bağlı odalar ve Sağlık Bakanlığına COVID-19 aşılama çalışmalarına dair bilgilerin toplumla paylaşılması amacıyla yazılar göndermiştir. Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda bugüne kadar bakanlık tarafından yapılan aşılama sayısının, aşılama organizasyonunda varsa yaşanan sıkıntıların, aşılama yapılan grupların ve aşı yapılan kişilerde ortaya çıkan beklenmeyen yan etkilerin TTB ile paylaşılması talep edilmiştir. TTB olarak daima bilimin, toplumsal koruyucu sağlık hizmetinin savunuculuğuna devam edeceğimizi, aşıyla ilgili gelişmeleri yakından takip edip yurttaşlarımızı ve tüm sağlık çalışanlarını bilgilendireceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here