TOMİS “canımız kârınızdan daha önemli” demek için EVSİD Genel Kurulu önünde yapacakları basın açıklamasına çağrı yapıyor

TOMİS işçileri Sinbo’nun da üye olduğu Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD)’nin genel kurulunda basın açıklaması yapacaklarını duyurdu

Patronların daha fazla kar etmeleri için canları pahasına çalıştırıldığını ifade eden işçiler EVSİD başkanı Burak Önder’in “Artık Çin’den daha ucuza ev ve mutfak eşyası satabiliyoruz.” diye övündüğünü, bunun nasıl olduğunu da “ucuz iş gücü imkânımızla” diye açıkladığını söyledi.

TOMİS’in eyleme çağrı metni şöyle:

“FABRİKALARDA ÇARKLAR HİÇ DURMADI!

Bu söz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait. “Fabrikalarda çarklar hiç durmadı, üretilen ürünlerin iç ve dış pazarlara ulaştırılmasında aksaklığa meydan verilmedi. İhracata yönelik üretim yapan fabrikaların çoğu bu yılın siparişlerini çoktan doldurdular”diyor.

Peki, ne pahasına?

Patronlar hiç görmedikleri kârlar elde etsin ve ihracat rekorları kırsın diye işçilerin canı pahasına üretim hiç aksamadı! Canımız pahasına diyoruz çünkü pandeminin merkezi fabrikalar olmuş durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “iş yerinde maskesini çıkaranlar olduğu bilgisini alıyoruz” diyerek işçileri hedef gösteriyor. Sinbo’da günde yalnızca 1 maske veriliyor, o da işçi isterse. Dezenfektan ve sabunluk kutuları da çoğu zaman boş. Bunu denetliyor musunuz ki, işçileri hedef gösteriyorsunuz?

Sağlık Bakanlığı denetim yapmıyor, Çalışma Bakanlığı da bizim emeğimizi patronlara teşvik adıyla peşkeş çekip yeni saldırı yasalarını yürürlüğe sokuyor. Canımız pahasına birileri kâr ediyor!

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı ve aynı zamanda Lüks Plastik patronu Burak Önder, “Artık Çin’den daha ucuza ev ve mutfak eşyası satabiliyoruz” diye övünüyor. Bunun nasıl olduğunu da “ucuz iş gücü imkânımızla” diyerek belirtiyor. Tabii ki Çin’den daha ucuza ürün satarsınız, çünkü çok ucuza çalıştırıyorsunuz!

Sinbo sermayesi de bu şekilde büyüyor. Neredeyse her emekçinin evinde Sinbo’da ürettiğimiz ürün vardır. Neden, çünkü çok ucuz. Peki, nasıl bu kadar ucuz? Çünkü 10 yıllık, 20 yıllık işçiler dahi asgari ücretin üç kuruş üstüne çalıştırılıyor.

2 Nisan Cuma günü Sinbo’nun da üyesi olduğu EVSİD’in 3. Olağan Genel Kurulu var. Arnica, Fakir, Fantom, Korkmaz, Kütahya Porselen, Simfer gibi daha onlarca şirket patronu orada olacak. MÜSİAD önündeki açıklamamızda da belirttiğimiz gibi, patronlar toplantılarında “İşçilerimizin çalışma koşullarını iyileştirelim, ücretlerini arttıralım” demiyorlar tabii ki! Onlar; kâr, kâr ve ne pahasına olursa olsun bir daha kâr diyorlar!

Tüm işçi ve emekçileri “canımız kârınızdan daha önemli” demek için EVSİD Genel Merkezi önünde gerçekleştireceğimiz basın açıklamamıza davet ediyoruz.”

Tarih : 2 Nisan Cuma

Saat : 10:00

Adres: Ağaoğlu My Office 212 (İkitelli 212 AVM yanı) Mahmutbey Mh. Taşocağı Yolu Cd. N:3 B Blok Güneşli-Bağcılar

İletişim: 0549 116 00 34

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here