TİS haklarını isteyen Bakırköy Belediyesi emekçileri: İş bırakmamız an meselesi

Bakırköy Belediyesinde çalışan Genel-İş üyesi işçilerle Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler, bir kez daha belediye binası önüne yürüdü. Emekçiler TİS görüşmelerine bir an önce başlanmasını talep etti

İstanbul Bakırköy Belediyesinde çalışan Tüm Bel-Sen üyesi emekçilerle Genel-İş üyesi işçiler, yaptıkları ortak eylemle toplu iş sözleşmesi (TİS) haklarını istedi. Belediye yönetimine TİS görüşmelerine başlaması çağrısında bulunan emekçiler, “Böyle giderse iş bırakma eyleminin eli kulağında” dedi.
Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan eyleme DİSK’e bağlı Gıda-İş, Cam Keramik-İş, İletişim-İş sendikaları da destek verdi. Eylemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve parti yöneticilerinin maskelerini takan tiyatro oyuncuları, CHP’nin seçim vaatlerini dile getirdi.
Daha sonra emekçiler buradan Bakırköy Belediyesi binasına yürüdü. Burada açıklama yapan Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Adem Erdem, “Artık sıkacak diş, tahammül edecek süre, elimizden alınacak ekmek kalmamıştır. Tek yol işverenin taleplerimizi yerine getirmesidir. Bu yolda iş bırakma eylemimizin eli kulağındadır. Bütün sorunların ana kaynağı çözümsüzlükte direnen, kaostan beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş Bülent Kerimoğlu’nun kendisidir. Taleplerimizin karşılanmaması halinde demokratik haklarımızı ısrarla ve arttırarak kullanacağımızı, eylemlerimizi iş bırakmaya evireceğimizi bildiriyoruz. Zam taleplerimizin karşılanmasını, toplu sözleşmenin neticelendirilmesini, işten atılan arkadaşlarımızın bir an önce işe geri alınmasını istiyoruz” dedi.

İki işçi işten atıldı

Öte yandan daha önce eylemlere katılan Genel-İş üyesi iki işçi ise “İş güvenliğini tehlikeye atma” iddiasıyla işten atıldı. İşten atılan işçilerden Erdal Kaya Evrensel’e konuştu, “İşçileri eyleme katılmaya zorladığımız, Kovid-19 sebebiyle iş sağlığını tehlikeye attığımız bahanesiyle işten atıldık. Sadece temizlik işçileri bölümünden değil birçok bölümden pek çok arkadaşımız kendi rızasıyla eyleme katıldı. Çalışırken Kovid-19 yok, hakkımızı savunurken Kovid-19 var. İşçileri baskı altına almak, eylemlere katılmamızı engellemek istiyorlar. İtiraz dilekçemizi verdik fakat büyük ihtimalle sonuç değişmeyecek, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.