TÇSP: ‘Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde açıklama yapan Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, krizin faturasını ödemeyeceklerini kaydetti. İşçi ve emekçilere birlikte mücadele çağrısı yapılan eylemde, talepler sıralandı. Eyleme destek veren Sinbo direnişçileri de mücadelenin ortak olduğunun altını çizdi. 

Tüm Çalışanlar için Sağlık Platformu (TÇSP), İstanbul Fatih’te bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

“İnsanca yaşama yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı ve TÇSP’nin taleplerinin yer aldığı dövizlerin taşındığı eyleme Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’na (TOMİS) üye oldukları için hukuksuzca işten çıkarılan ve fabrika önünde direnişte olan Sinbo işçileri de katıldı.

Basın metnini okuyan Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu Temsilcisi Özge Tuğran, pandeminin yeniden yükselmesi ile beraber tekrar işçilere açlık ve hastalık ikileminin dayatıldığı yetmezmiş gibi “Acı Reçete”nin gündemde olduğunu kaydetti.

Neredeyse ülkenin sermayeye peşkeş çekilmemiş fabrikası, toprağı, suyu kalmadığına dikkat çeken Tuğran, “Bizler Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu olarak diyoruz ki krizin faturasını biz ödemeyeceğiz. Bizler diyoruz ki yaşamın asgarisi olmaz insanca bir yaşam için insanca yaşamaya yetecek ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz. Acı reçeteyi ödememek için ya da geçen sene yaşanan gibi ‘Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle’ tavrıyla işçi sınıfını satan sendikacılara ve sendikal bürokrasiye karşı örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Tuğran, tüm işçi ve emekçilere birlikte mücadele çağrısı yaparken, Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu’nun taleplerini şöyle sıraladı:

■ İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz!
■ Asgari ücret AGİ hariç net olarak hesaplansın, vergi dışı bırakılsın, yoksulluk sınırına vergi dilimi kaldırılsın!
■ İşsizler için en az asgari ücret kadar geçim ücreti bağlansın!
■ Asgari ücret görüşmeleri halka açık yürütülsün!
■ Ücretsiz izin kaldırılsın, güvenceli çalışma sağlansın!
■ Düşük ücret yüksek vergi politikasından vaz geçilsin ve vergiler sermayedarlar için artırılsın. Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin.”

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu Temsilcisi Özge Tuğran, ayrıca 21 Aralık Pazartesi günü Mecidiyeköy Meydanı’nda eylem yapacaklarını duyurdu ve katılım çağrısı yaptı.

SİNBO DİRENİŞÇİSİ ATALAY: MÜCADELEMİZ ORTAKTIR

Sinbo direnişçileri adına söz alan Husne Atalay da işçilerin birliği ve sınıf dayanışmasının mücadeleyi büyüttüğünü kaydetti. Atalay, şöyle devam etti: “Mücadelemiz ortaktır. İnsanca yaşamaya yetecek, vergiden muaf ücret talep ediyoruz. Ücretsiz iznin sonlandırılmasını istiyoruz. Sendikalı ve güvenceli çalışmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here