TÇSP: İnsanca Yaşamaya Yetecek Asgari Ücret ve Güvenceli Çalışma İstiyoruz!

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, insanca yaşamaya yetecek bir ücret için İstanbul Mecidiyeköy’de eylem gerçekleştirdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek için yarın bir kez daha bir araya gelecek. Toplantı öncesinde Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu eylem yaptı.

Mecidiyeköy Meydanı’nda bir araya gelen Platform bileşenleri, “İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” yazılı pankart açtı. Eylemde sık sık “Asgari değil, insanca yaşam” sloganı atıldı.

Platform adına yapılan açıklamada, iktidarın, emekçilere yine sefalet ücretini dayatmak istediği belirtildi, Türk-İş’in bunu kabul etmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Eyleme direnişleri zaferle sonuçlana Sinbo işçileri ile KHK ile işlerinden atılan emekçiler de katıldı.

Basın metnin tamamı şöyle:

Basına ve kamuoyuna;

2021 yılı asgari ücret görüşmeleri Aralık ayının ilk haftasında başladı. 2020 yılında belirlenen asgari ücret, belirlendikten 4-5 ay sonra açlık sınırının altında kaldı. Ardından pandeminin ekonomik krizle birleşmesiyle birlikte milyonlarca işçi-emekçi arkadaşımız işsiz kaldı. Milyonlarca işçi-emekçi arkadaşımız ise ücretsiz izin, KÇÖ gibi uygulamalar ile hak gasplarına uğradı. Ayrıca her şeye her gün zam geldiği için dün aldıklarımızı alamayacak hale geldik. Birçoğumuz için beslenme ihtiyacı karşılanamayacak hale gelmiştir. Geçinemediğimiz ortadadır. Şu anda birçoğumuzun yaptığı ancak hayatta kalma, günü kurtarma mücadelesidir.

Süreç bizim yaşadıklarımızla sınırlı değildir elbette. Pandemi sermaye için devletin de eliyle fırsata çevrilmiştir. Kazanılmış haklarımız tek tek tırpanlanmaya başlamıştır. Daha önce KHK ve güvenlik soruşturmaları ile yüz binlerce kişi adaletsizce işsizliğe mahkum edilmiş, aileleri ile birlikte ölüme terk edilmişlerdir. Bugün ise neredeyse güvenceli çalışmanın hiçbir olanağı kalmamıştır. Her gün çıkarılan torba yasalar ile ucuz iş gücü ve güvencesiz çalıştırılmanın cennetini sermayedarlar için yaratmayı başarmışlardır. İşçi güvenliği ve sağlığı yok sayılmış, pandemi koşullarında işçilere açlık ve hastalık ikilemi dayatılmıştır. Bununla beraber her gün bir çok işçi-emekçi arkadaşımızı iş cinayetlerinde kaybetmeye devam ediyoruz.

Pandeminin yeniden yükselmesiyle beraber işçilere tekrar açlık ve hastalık ikilemi dayatılmıştır. Hiçbiri yetmezmiş gibi “Acı Reçete” gündemdedir. Devlet ağzı; yeni yüksek vergiler ve düşük ücretle ekonomik krizin yükünün patronlara değil bizim omuzlarımıza yıkılmak istendiğini doğrudan söylemiştir. Hazırlanan 2021 bütçesindeki vergiler bunun somut göstergesidir. Emekçiden milyarlaca lira vergi toplanacak. Patronlara ise 231 milyar tl vergi ödedi diye teşvik verilecektir.

Neredeyse ülkenin sermayeye peşkeş çekilmemiş fabrikası, toprağı, suyu kalmamıştır. Bizlerden kesilen paralar ile kurulan “İşsizlik Fonu” bile biz işçiler için değil sermayenin çıkarları için teşvik adı altında kullanılmıştır. Bunlar da yetmezmiş gibi Cengizler’den, Sabancılar’dan milyarlarca lira vergi silinmiştir. Bizlere ise verginin tüm yükünü yükleyip üstüne bir de düşük ücret politikasıyla ekonomik krizi fatura etmeye çalışıyorlar.

Bizler Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu olarak diyoruz ki krizin faturasını biz ödemeyeceğiz. Bizler diyoruz ki yaşamın asgarisi olmaz insanca bir yaşam için insanca yaşamaya yetecek ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz. Acı reçeteyi ödememek için ya da geçen sene yaşanan gibi “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” tavrıyla işçi sınıfını satan sendikacılara ve sendikal bürokrasiye karşı örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz.

Bizlerin ücretini bizlerin olmadığı bir masada ve aylık olarak 30-40 bin tl maaş alan kişilerin belirlemesini istemiyoruz. Kendi maaşlarını bir gecede belirlerken bizim maaşımızı 1 ay boyu oturup tartışmalarını kabul etmiyoruz. Platform olarak bu sürecin tümüyle topluma açık ve şeffaf yürütülmesini istiyoruz.  Bugün asgari ücret bu toplumun ortalama ücreti haline gelmiştir. Asgari ücret ve buna yakın maaş alan kişi sayısı 10 milyonun üzerindedir. Ayrıca asgari ücret, ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesidir. Bunun için biz işçilerin masada olmadığı hiçbir koşul kabul edilebilir değildir.

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu olarak bizler tüm işçileri emekçileri taleplerimiz için mücadele etmek üzere saflarımıza davet ediyoruz!

Taleplerimiz

  1. İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz!
  2. Asgari ücret AGİ hariç net olarak hesaplansın, vergi dışı bırakılsın, yoksulluk sınırına vergi dilimi kaldırılsın!
  3. İşsizler için en az asgari ücret kadar geçim ücreti bağlansın!
  4. Asgari ücret görüşmeleri halka açık yürütülsün!
  5. Ücretsiz izin kaldırılsın, güvenceli çalışma sağlansın!
  6. Düşük ücret yüksek vergi politikasından vaz geçilsin ve vergiler sermayedarlar için artırılsın. Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin!

Bizler Asgari ücret belirlenme sürecinin takipçileri olacağız ve insanca bir yaşam için mücadelemizi sürdüreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here