TÇSP: Bize dayatılan sefalet ücretini kabul etmiyoruz, insanca bir yaşam için mücadeleye!

2021 yılı asgari ücretinin sefalet ücreti olduğunu kaydeden Tüm Çalışanları İçin Sağlık Platformu, krizin yükünün vergileri silinen patronlara değil halka ödetilmek istendiğini belirtti. Eylemde, birlikte mücadele ve direniş çağrısı yapıldı

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu (TÇSP), 2021 yılı asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı. Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde, “Sefalet ücretine hayır! İnsanca bir yaşam için mücadeleye!” yazılı pankartın açıldığı eylemde basın açıklaması okundu.

https://www.facebook.com/watch/live/?v=152180496379886

Yoksulluk sınırı 8 bin 197 TL iken belirlenen asgari ücretin 2 bin 825 TL’nin 268 TL’sinin AGİ, 75 TL’sinin de devlet desteği olduğuna dikkat çekildiği açıklamada, “Yani bize sizi açlıktan öldürmeyeceğiz ama karnınız da tok olmasın diyorlar” denildi.

‘Krizin yükünün vergileri silinen patronlara değil de halklara yıkılmak isteniyor’

Enflasyonun gerçek değerde olmadığını biliyoruz ve belki yüzde 50’nin üzerinde son 6 ayda enflasyon artışı olmuş ve bunu bizden gizli tutuyor. Fakat bunu her gün bakkalda, markette, manavda hissediyoruz. Her gün aldığımız peynire, yağa, zeytine zam geliyor. Artık geceleri ışık açmadan oturuyoruz. Soğukta doğalgaz kullanmıyoruz. Çünkü faturalar alınan maaşla ödenebilirin ötesindedir. Biz dayatılan bu tabloyu kabul etmiyoruz. Sadece asgari ücreti değil bunun ile beraber dayatılan ücretsiz izin saldırılarını, güvencesiz çalıştırılmayı, esnek çalıştırılmayı, Kısa Çalışma Ödeneği vb. dayatmaları da kabul etmiyoruz”

Kendileri milyonlarca işçiden kesilecek vergiyi de kendilerine yapılacak zammı da bir gecede belirleyebiliyorken, bizlere reva gördükleri ortadadır. Pandemi ve ekonomik krizin etkileri her geçen gün kendini yaşam koşullarında daha da ağırlaşarak hissettirmektedir. Her gün gıdaya ve hijyen malzemelerine zam gelmektedir. Bize yapılan bu zam yoksulluk dayatmasının bir parçası değildir de nedir?

Açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığı, gündelik alışverişlerde %50 üzerindeki zamların rahatlıkla hissedilebileceği belirtilirken, maaşların elektrik-doğalgaz faturalarını ödemeye yetmediğine dikkat çekildi.

Hiçbir dayatmayı kabul etmiyoruz, birlikte mücadeleyi büyütelim

Biz dayatılan bu tabloyu kabul etmiyoruz. Sadece asgari ücreti değil bunun ile beraber dayatılan ücretsiz izin saldırılarını, güvencesiz çalıştırılmayı, esnek çalıştırılmayı, KÇÖ vb dayatmaları da kabul etmiyoruz. Bizler insanca bir yaşam ve insanca bir çalışma koşulu istiyoruz ve biliyoruz bunu biz mücadele etmedikçe vermeyecekler.

Bunun için tüm işçi ve emekçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bize görülen sefalet ücretine, bizlere dayatılan saldırılara boyun eğmeyelim. Sinbo işçisinin, PTT işçisinin, maden işçisinin, metal işçisinin direniş örneği gibi bizler her alanda direnişi büyütelim ve dayatılan sefalet ücretini kabul etmeyelim. Direnişi ve mücadeleyi büyütmek için örgütlenelim. Bunun için tüm işçi ve emekçi dostlarımıza Tüm Çalışanlar için Sağlık Platformu olarak diyoruz ki; insanca bir yaşam için, insanca yaşama yetecek bir ücret için, insanca çalışma koşulları için birlikte mücadeleyi büyütelim. Saldırılara karşı birlikte gücümüzü gösterelim ve işçi sınıfının gücünü herkes görmüş olsun.

‘Genel grev genel direniş’

Eğer biz birlikte mücadele edersek ve sınıf olarak tavır sergilersek bu hoyratca saldırılara durdurabiliriz. Ayrıca sendikalar da bu tavrı sergilemekte tutum göstermelidirler. Genel grev ve genel direniş bu saldırı dalgasında, insanca bir yaşam ve ücret için bir yol olacaktır. Bunun için işçiemekçiler mücadeleyi büyütmek ve sendikalara adım attırmak zorundadır. Birlikte mücadeleyi yükeltirsek gündüzleri sömürülmediğimiz geceleri aç yatmadığımız bir dünya mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here