Taşeron şantiye işçisi: İki kişide test sonucu pozitif çıkmasına rağmen bize test yapılmadı

Taşeron şantiye işçisi; ana firma yönetim kadrosuna koronavirüs testi yapıldığını 2 kişide test sonuçları pozitif çıkmasına rağmen kendilerinin olduğu bölgelerde test yapılmadığı gibi herhangi bir önlem de alınmadığını belirtti
Piyalepaşa İstanbul şantiyesinde çalışan 400 işçiden biriyim. Çalıştığımız ortamda işçilerin çoğu koronavirüsü konuşuyor. Biz işçilerin çalıştığı yerlerde hiçbir önlem alınmadı. Bu nedenle bazı arkadaşlarımız işi bırakıp gittiler. Birçoğumuz ise işsiz kalma korkusu ile çalışmaya devam ettik. Ana firma çalışanlarını ikiye böldü ve bir haftalık izinlere çıkardı. Biz taşeronlarda çalışan işçiler son sürat çalışmaya devam ediyoruz.
Ana firma ilk hafta çalışan yönetim kadrosuna koronavirüs testi yaptı. İki kişide test sonuçları pozitif çıktı ve hastaneye yatırıldılar. Ama biz işçilerin olduğu bölgelerde test de yapılmadı herhangi bir önlem de alınmadı. Diğer hafta çalışmaya gelen yöneticilere de test yapılmadı. Ya kit yoktu ya da daha fazla çıkar diye korktular. Yöneticilerin yemek yedikleri yerlerde 4 kişinin oturduğu masalara 2 kişi oturma sınırı getirdiler. Biz işçiler iç içe yemek yiyoruz. Çalıştığımız ortamlarda duvarlara “Ellerinizi yıkayın, sosyal mesafeyi koruyun” yazıları asmışlar. Hem iş yetişmesi gerekiyor, tempolu çalışmak zorundayız hem de el yıkama yerlerinin 5-10 dakika mesafede olması bunu imkansız kılıyor. Koğuşlarda 6-7 kişi kalıyoruz. Bir tane dezenfektan koyulmuş. Koğuşlar iki günde bir dezenfekte ediliyor. Yirmi koğuşun olduğu bir katta ortak kullandığımız beş banyo var. Dezenfektan koysan ne fayda… Alınan önlemler göstermelik. Ana firma ise işi durdurup işçinin sağlığını düşünmek yerine müşterilerine verdiği teslim sözünün arkasında duruyor.