Tarsus’ta biyokütle termik santraline karşı mücadele sürüyor: Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı

Tarsus’ta yapılması planlanan Biyokütle Termik Santrali için ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) olumlu raporuna karşı Karabucak Çevre İnisiyatifi tarafından açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi

Tarsus’ta Yeşil Mahalle sınırları içerisindeki Karabucak mevkinde Biçer Enerji Elektrik ve İnşaat A. Ş. tarafından yapılması planlanan “Tarsus Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali” ile ilgili ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporuna 13 Ocak’ta onay verilmişti.

ÇED raporunun onaylanmasına itiraz etmek üzere toplanan Tarsuslu yaşam savunucuları topladıkları bine yakın dilekçe ile Tarsus Kaymakamlığı’na başvurarak projenin durdurulmasını istediler.

16 Şubatta Yeşil Mahalle Muhtarlığı’nda yapılan basın toplantısında, Karabucak Çevre İnisiyatifi’nin 29 Haziran’da açtığı dava sonucu Mersin 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararının verildiği duyuruldu.

Karabucak Çevre İnisiyatifi adına açıklamayı okuyan Yeşil Mahalle Muhtarı Emrah Kara, Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının hem Tarsus Halkı açısından, hem de Türkiye’nin dört bir yanında ekoloji mücadelesi verenler açısından çok olumlu bir karar olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Yaklaşık 2 yıldır Biyokütle Termik Santraline karşı yürüttüğümüz haklı mücadelenin hukuki kazanımını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Biçer Enerji Üretim İnşaat A. Ş tarafından Karabucak Mevkiinde yapılması planlanan “Biyokütle Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali”ne dair ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporuna yaptığımız tüm itirazlara rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu rapor verilmesi üzerine, ÇED raporunun iptali için açtığımız davada Mersin 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

Bu karar 2 yıldır sürdürdüğümüz mücadelenin sonucudur

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı hem Tarsus Halkı açısından, hem de Türkiye’nin dört bir yanında ekoloji mücadelesi verenler açısından çok olumlu bir karardır. Pek çok şehirde yapılması planlanan termik santrallere karşı yürütülen mücadeleler açısından örnek teşkil etmektedir. Bu karar kuşkusuz 2 yıldır sürdürdüğümüz mücadelenin sonucudur.

Mücadeleye devam edeceğiz

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı da bu tesisin doğaya ve halk sağlığına vereceği zararlar konusunda endişemizi haklı çıkarmaktadır. Tavuk altı pisliklerin yakılması ile enerji elde edilecek bu termik santral salgın hastalık, hava kirliliği, kanser, koku gibi ciddi riskler barındırmaktadır. Böyle bir projenin halk yararına olmadığı açıktır. Tarım alanları, su kaynakları, bölgedeki canlı türleri ve Tarsus halkının geleceği bir şirketin çıkarlarına feda edilemez. Ne Tarsus’ta ne de başka bir yerde doğayı ve insan sağlığını tehdit eden termik santralleri istemiyoruz.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı olumlu ve umut vericidir. Ancak mücadelemiz henüz sonuçlanmamıştır. Hukuki süreç devam etmektedir. Proje iptal edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Her türlü rant projesine hayır

16 Şubatta açmış olduğumuz dava ile ilgili bu güzel haberi aldığımız sırada bir güzel haberi de Karaduvar’da yapılması planlanan polipropilen tesisine karşı mücadele eden dostlarımızdan aldık. Karaduvar’daki tesisle ilgili ÇED olumlu raporuna karşı açılan davada da mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Karaduvar’daki yaşam savunucularına da buradan selam göndeririz.

Sürecin en başından itibaren ekolojik yıkım projesine karşı birlikte hareket ettiğimiz Avukat Yeşim Dağgeçen’e, tesisin yapılması planlanan araziyi kamulaştıran Tarsus Belediyesine ve bu süreçte yanımızda olan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Tarsusta, Mersinde, Türkiye’nin her yerinde doğayı ve yaşamı yok eden her türlü rant projesine hayır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here