Tahliye edilen Abdullah Turan cezaevinden çıktı

Hakkında tahliye kararı çıkan boynundan aşağısı felçli ve ağır kalp hastası Abdullah Turan cezaevinden ambulans ile çıktı.

Metris 2 No’lu R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan boynundan aşağısı felçli ve ağır kalp hastası Abdullah Turan, 24 Aralık Perşembe günü, cezaevinden ambulans ile tahliye edildi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru 7 Aralık’taki ilk ara kararda reddedilirken, ikinci ara karar da ise AYM, “Başvurusunun yaşamının maddi ve manevi bütünlüğünün korunması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik tedbir kararının kabulüne” şeklinde karar vererek, kararı Bakırköy İnfaz Savcılığı’na gönderdi. İnfaz savcılığı da bunun üzerine Turan hakkında infazın ertelenmesine kararı vererek, Turan’ı tahliye etti.

Turan’ın babası Mehmet Zahit Turan’ı arayan cezaevi idaresi, Turan’ın tahliye edildiğini ve gelip almalarını söyledi.

Bunun üzerine baba Turan ile yakınları, Turan’ın avukatı Vedat Ece, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) Eş Başkanı Hüsnü Taş ve dernek yöneticileri Metris cezaevi önüne geldi. Tahliye edilen Turan, ambulans ile cezaevinden çıkarılarak tedavi edilmek üzere Başakşehir Çam ve Şakura Şehir Hastanesi’ne götürüldü.

Hastane çıkışı verildi

Hastanede yapılan tetkiklerin ardından Turan’ın çıkışı verildi. Konuya ilişkin MA’ya konuşan Turan, mesanesinde bulunan kitle nedeniyle ameliyat olması gerektiğini ancak bir süredir kaptığı enfeksiyon nedeniyle ameliyat olamadığını ifade ederek, doktorların enfeksiyonun son bulmadığı, bunun için ameliyat yapamayacaklarını ve bu nedenle hastanede yatırılmasının gerekli olmadığını söylediklerini aktardı. Turan, enfeksiyon ilacı verilerek çıkışının verildiğini kaydetti.

Baba Mehmet Zahit Turan ise, doktorların kendilerine zaten pandemi salgını nedeniyle hastanenin kalabalık olduğunu ve yer olmadığını, bu nedenle hastane yatışı yapmalarının gerekli olmadığını ifade ettiklerini aktararak, oğlunun taburcu edildiğini söyledi.

Turan, oğlunu tedavi etmek üzere Diyarbakır’a gideceklerini belirtti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here