Tahir Elçi davasını başka kente taşıma girişimi

Tahir Elçi iddianamesini kabul eden mahkeme, davayı başka bir ile nakletme sonucu doğuracak bir adım attı. Mahkeme, Valiliğe ve Emniyet’e davanın Diyarbakır’da görülmesinin kamu güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağını sordu. Tahir Elçi Vakfı: Davaya dahil edilmesi muhtemel kişilere, bu dava buradan gönderilsin mi diye soruluyor.
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin iddianameye tepkiler sürerken, mahkemenin davayı başka ile taşıma sonucu doğuracak bir girişimde bulunduğu ortaya çıktı.
Tahir Elçi Vakfı, iddianamenin sunulduğu Diyarbakır 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 27 Mart 2020 tarihindeki duruşma tutanağında, Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüne yazı yazarak, davanın Diyarbakır’da görülmesinin kamu güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağını sorduğunun ortaya çıktığını açıkladı. Vakfın açıklamasında şöyle denildi:
“Tahir Elçi cinayetine ilişkin hazırlanan savcılık iddianamesinin, etkin soruşturma ilkesinden ve maddi gerçeği aydınlatmaktan ne denli uzak olduğuna ilişkin kaygılarımızı daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık. ( http://www.tahirelcivakfi.org/tahir-elci-cinayeti-karartilamaz-/ )
Hukuk dışı mülahazalarla hazırlanmış, hukuk dışı dengeleri gözetmeye çalışan, birbiriyle hiç alakası olmayan kişi ve olayları yan yana getiren ve daha en baştan cinayeti basit bir taksire indirgeyen bu iddianame, sunulduğu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmeliydi. Ceza Muhakemesi Kanununun 174. Maddesinde düzenlenen “iddianamenin iadesi” müessesesi, suçun nitelemesini yanlış yapan, aralarında hukuki bağlantı bulunmayan fail ve olayları bir araya getiren bu iddianame için evleviyetle uygulanmalıydı.