Systemair HSK işçileri şirketin İstanbul’daki genel merkezi önünde eylem yaptı

Systemair HSK fabrikasının genel merkezi önünde toplanan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, “İşçilerin tek bir talebi vardır o da sendika ile masaya oturulmasıdır” dedi

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK fabrikasında, Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmalarının ardından zorla ücretsiz izne çıkarılan işçiler, şirketin İstanbul Şişli’deki genel merkezi önünde eylem yaptı.
Systemair HSK Havalandırma ve Endüstri Sanayi fabrikasının İstanbul Şişli’deki genel merkezi önünde toplanan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, “Haksızlığa son verilmesi için mücadelemizi büyüteceğiz” dedi. Büyükdere Caddesi’ndeki Ercan İş Hanı önündeki eyleme Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros ve DİSK’e bağlı Gıda-İş, Cam Keramik-İş, İletişim-İş Sendikası destek verdi.

İşçilerin talebi sendikayla masaya oturulması

Systemair HSK şirketinin genel merkezi önündeki basın açıklamasını Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu okudu. Systemair HSK fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olan 46 işçinin ücretsiz izne çıkarıldığını, 2 sendika üyesi işçinin ise tazminatsız işten atıldığını hatırlatan Adnan Serdaroğlu, “Ücretsiz izin işlerin azalmasından değil; iş yoğunluğu, baskı, düşük ücretler canına tak etmiş işçilerin sendikalaşmasını önlemek için yapıldı” dedi. Fabrika önündeki direnişin devam ettiğine değinen Serdaroğlu, “Fabrikadaki arkadaşlarımız tüm baskılara rağmen birbirlerine sahip çıkıyor. Systemair HSK herkesin gözleri önünde suç işliyor. Sendikamız işçilere yönelik işlenen her suçun takipçisidir. HSK işçileri sahipsiz, yalnız ve biçare değildir” dedi.
Çözüm için adım atılmazsa Systemair HSK işçilerinin mücadeleyi büyüteceğine dikkat çeken Adnan Serdaroğlu, “Fabrikada çoğunluk üye sayımız Çalışma ve Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belgelenmiştir. İşçilerin tek bir talebi vardır o da sendika ile masaya oturulmasıdır. Dilovası’nı direniş alanına çevireceğiz. İktidar patronları değil, işçileri korumalıdır.” dedi.