Systemair HSK işçileri: Geri adım atmayacağız

İşverenin ücretsiz izin dayatmasına karşı 19 Ekim’den bu yana direnen Systemair HSK işçileri, mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını belirterek, “Bu kapıdan sendikalı olarak içeriye gireceğiz” dedi
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Demirciler Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Systemair HSK fabrikasında 46 işçi, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları gerekçesiyle 19 Ekim’de ücretsiz izine çıkarıldı. İşverenin ücretsiz izin dayatmasına karşı işçiler her gün fabrika önünde nöbet tutuyor. Fabrikada çalışmaya devam eden işçilerde, nöbet eylemine destek veriyor.
Nöbette olan işçilere destek verdikleri iki işçi işten çıkarıldı. Nöbet eylemindeki işçilere desteği engellemek için yemekhane kapısını kilitleyen yetkililer, çay molalarının yerini değiştirdi ve kapının önüne TIR çekti. Engellemelere rağmen mesainin sona ermesinin ardından çalışan işçiler nöbet eylemine katılıyor.
“Selam verdi, işten atıldı”
Fabrikada ücretsiz izne çıkarılan arkadaşlarına selam verdiği gerekçesiyle işten çıkarılan ve isminin kullanılmasını istemeyen bir işçi, fabrikanın kendilerine dayattığı hukuksuzluklara karşı yasal hakları olan sendikaya üye olduklarını belirterek, işverenin ise sendikaya üye olmalarını kabul etmediğini söyledi. İşten atılan işçi, “Fabrika sendikaya olan üyeliğimizi kabul etmediği gibi, direnen arkadaşlarımıza selam verdiğimiz için benimle beraber bir arkadaşımı da işten çıkarttı. İşten çıkartma sebebini ise işyeri kurallarına aykırı davranmak olarak gösterdi. 2 buçuk senedir bütün kurallara uydum” dedi.
“Hak arayınca sorun oluyor”
“Bizler hakkımızı aradığımızda mı sorun olmaya başladı?” diye soran işçi, “Biz işçiler olarak mücadeleye devam ediyoruz. Burada hiçbir arkadaşımız dışarıda kalmayacak. Mücadeleyi hep birlikte verdik, hep birlikte bu kapıdan sendikalı olarak içeriye gireceğiz” ifadelerini kullandı.
Ücretsiz izin dayatılan ve ismini vermek istemeyen başka bir işçi de, işverenin kendilerine sürekli baskı uyguladığını söyledi. Yasal hakların kullanılması gerekçesiyle işçilerin işten çıkarılmasına tepki gösteren işçi, “Haklı olduğumuz bu davayı savunacağız.  Bir iş yerinin işçiye ihtiyacı var. İşçi olmasa, işverenler yürüyemez. Bizim emeklerimizle karlarına kar katıyorlar. Bize yaptıkları bu haksızlıklardan ve vurdumduymaz tavırlarından vazgeçsinler. Anayasal haklarımıza saygı göstererek, sendikalı olduğumuzu kabul ederek, bizi işi geri alsınlar” şeklinde konuştu.
“Sendika güven veriyor” 
Ücretsiz izin dayatmasına karşı direnen bir diğer işçi ise şunları söyledi: “Bazı arkadaşlarımıza işverenler tarafından ‘işe geri dönün’ mesajları atılıyor. 17 Kasım’a kadar ücretsiz izne çıkarttıkları insanlara, bugün işe geri dönün diye mesaj atmaya başladılar. Bu hamlenin on kişiyi içeriye alarak, dışarıdakileri yalnızlaştırmaya yönelik bir hareket olduğunu düşünüyorum. Bunu başaramayacaklar. Bu haksızlığın en kısa sürede bitmesini ve işlerimize geri dönmek istiyoruz. Sendikamız bu mücadele de yanımızda ve bize güven veriyor.”
“Ceza olarak kullanılıyor”
HSK fabrikasının uygulamaya koyduğu ücretsiz izin uygulamasının salgın koşullarında üretimi tamamen durmuş ya da durmaya yakın fabrikalarda kullanılan bir uygulama olduğuna dikkat çeken Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, “Sendika olarak ücretsiz izinin her türlü kullanımına karşıyız. İşveren sendikalaşma karşısında yasanın tanıdığı bir hakkı, farklı şekilde uygulayarak, sendikalaşmaya karşı ceza aracı olarak kullanıyor” dedi.
“Yasalardan güç alıyorlar”
Türkiye de işçilerin mevcut haklarının devamlı saldırı altında olduğunu sözlerine ekleyen Çiftçi, şöyle konuştu: “İşverenler yasalardan aldıkları güçle saldırganlaşıyor. İşçilerin kaybedecek bir şeyi kalmadı. Sendikalı, sendikasız gözetmeksizin bütün işçilerin bir arada olması gerekir. İşverenlerden gelen saldırılara karşı örgütlenmekten başka bir çaremiz yok.”