Systemair HSK fabrikasında 7 işçi sendikalı oldukları için ücretsiz izne çıkarıldı

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK fabrikasının patronu 7 işçiyi ücretsiz izne çıkardı

Systemair HSK fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için ilk olarak 45 işçi ücretsiz izne çıkarılmıştı. Daha sonra patronun belirlediği kişiler gruplar halinde iş başı yapmış, işveren sendikadan istifa etmelerini istemiş, kabul etmeyen işçilerden 12 kişi tekrardan ücretsiz izne çıkarılmıştı.

HSK patronu 18 Aralık Cuma günü ise gönderdiği mesaj ile 7 işçiye ücretsiz izne çıkarıldığını haber verdi. İşçilere gönderilen mesajda “Ülkemiz Kovid-19 salgını sebebi ile alınan tedbirler kapsamında yürürlüğe giren ücretsiz izin tebliği doğrultusunda, 21.12.2020 tarihi itibariyle 17.01.2021 tarihine kadar geçici olarak ücretsiz izne çıkarılmanıza karar verilmiştir” denildi.

İşçilerden aldığımız bilgiye göre HSK’de üretim devam ediyor. Hatta patron üretim için fabrikada bulanan taşeron firmalara yeni elemanlar alıyor. İşçiler “Salgın bahane biz sendikalaştığımız için ücretsiz izne çıkarılıyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza ciddi baskılar var. Ve adeta askeri bir mantıkla hareket ediyor. Tepede sürekli bir göz ve işçileri denetliyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

İşçilerin sendikalaşma çalışmalarının ardından baskı artmış ve işyerinde telefon kullanmak yasaklanmıştı.

Systemair HSK fabrikasında 12 işçi sendikalı oldukları için ücretsiz izne çıkarıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here