Suriyeli mültecileri alıkoyup köle işçi olarak çalıştırmak istediler

Antep’te Suriyeli mülteciler, çete tarafından alıkonuldu. Bir evde tutulan mülteciler, zorla tarım işçisi olarak çalıştırılmak üzere Adana’ya götürülürken kurtuldular

Osmaniye’de polis, E-90 Otoyolu’nda denetim yaparken hafif ticari bir aracı durdurdu. Araçtan Suriyeli 10 mülteci indi. Bu kişilerden ikisinin geçici koruma kimlik belgesi olan A.Ş. ve M.R. olduğu belirlenirken, 8 kişinin ise kaçak yollardan Gaziantep’e geldikleri öğrenildi.

Antep’e geldiler, çete tarafından kaçırıldılar

Tercüman aracılığıyla ifadeleri alınan göçmenler, Türkiye’ye girdikten sonra Antep’te insan kaçakçılığı yapan bir şebeke tarafından kaçırıldıklarını söylediler. Alıkonuldukları evlerde insani ihtiyaçlarının karşılanmadığını, paraları ile telefonlarının alındığını, tehdit edilerek araca bindirildiklerini ve tarım işçisi olarak çalıştırılmak üzere Adana’ya götürüldüklerini belirten göçmenler, serbest kalmaları için de kişi başı bin 200 dolar istendiğini anlattılar. Polisteki işlemleri tamamlanan A.Ş. ve M.R. sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here