‘STK’lara kayyum yasasına tepki: Derhal veto edilsin

Demokratik kitle örgütlerine kayyum atamanın önünü açan düzenlemeye tepki gösteren İHD, yasanın derhal veto edilmesi gerektiğini söyledi. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Meclis’te kabul edilen derneklere kayyım atamanın önünü açan düzenlemeye dair Meclis Dikmen Kapısı önünde açıklama yapmak istedi. Polis, salgın gerekçesiyle açıklamanın kapıda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine açıklama Güvenpark’ta polis ablukasında yapıldı.
“Sivil toplum susmayacak, sivil toplum susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamada, “Örgütlenme hakkı engellenemez”, “Siyasi vesayet istemiyoruz”, “Düzenlemeyi geri çekin” dövizleri açıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Mehmet Rüştü Tiryaki’nin yanı sıra, demokratik kitle örgütü temsilcileri destek verdi.
İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, “Kanun yangından mal kaçırır gibi, itirazlara rağmen Meclis’ten geçti” dedi. 685 sivil toplum kuruluşunun ortak tepki gösterdiğine değinen Kanat, “Hiçbir hukuki dayanağı olmadan ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmadan hazırlanan yasa teklifine ilişkin Türkiye’nin her yerinden çok çeşitli alanlarda çalışan sivil toplum örgütlerinin talebi, tekliften dernekler, vakıflar ve yardım toplama ile ilgili maddelerin geri çekilmesiydi” diye belirtti.
‘Veto edilsin’
Yasanın kabul edilmesiyle sivil toplum kuruluşlarının kayyum atama riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Kanat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘İslami çalışmalar yapan derneklere dokunulmayacak, güvencesi de benim’ açıklamalarına da tepki gösterdi. Yasanın veto edilmesini talep eden Kanat, şunları söyledi: “Kapsamlı olarak temel itiraz sebeplerini belirttiğimiz yasanın veto edilerek yeniden görüşülmesini, dernekler, vakıflar ve yardım toplama ile ilgili maddelerinin geri çekilmesini 685 sivil toplum örgütü olarak yineliyoruz.”
‘Henüz geç değil’
HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, konuşmaya başladığı andan itibaren polis anons araçları ile sesi bastırılmaya çalışıldı. Polisin tutumuna tepki gösteren Tiryaki, “Sesi kesilmeye çalışılan milletin sesi olduğunu” söyledi. Sivil toplum örgütlerinin açıklama yapmasına tahammül edemeyen bir iktidarın olduğunu belirten Tiryaki, “Hiçbir şey için geç değil. Kanun geçmiş olsa da bu yasa yürürlüğe girmeden veto edilebilir” dedi.
‘Direnmeye devam’
HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğu’da “Demokrasinin vazgeçilmezi sivil toplumdur. Sivil toplum demokrasilerde iktidarlardan ayrı olarak oluşan oluşumlardır. Tamamen bağımsız oluşumlardır ve vazgeçilmezdirler. Meslek odalarının kapatılmaya çalışıldığı bir dönemde sivil topluma yapılan bu müdahale anti demokratiktir. İlkel metotlarla sesimizi kesmek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bu toplumu savunan sivil toplum direnmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.
’12 Eylül klasiği’
Devrimci 78’liler Federasyonu eski Başkanı Hüseyin Esentürk, “12 Eylül’ün üstünden 40 yıl geçti ama egemenler yeniden tahakküm etmeye çalışıyorlar. Sivil toplum örgütlerin sesini kesmek için harekete geçtiler. İnsan haklarını savunan derneğe insan haklarını ihlal edenler kayyım olacak. Kadın tacizcileri kadın örgütlerine kayyım olacak. İnanç örgütlerine gerici kişiler atanacak. Bu 12 Eylül klasiğidir buna karşı direneceğiz. Biz henüz bitti demedik” diye konuştu.
Açıklama “Sivil toplum susturulamaz” ve “Sivil vesayet istemiyoruz” sloganlarıyla son buldu. Açıklama sonrası basın metnini almak isteyen gazeteciler, polis müdahalesine maruz kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here