Soylu’nun hedef göstermesi ‘ihbar’ kabul edildi: HDP’li vekil hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanı Soylu’nun bir itirafçının iftiralarına dayanarak hedef gösterdiği HDP’li Taşdemir hakkında ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Başsavcılığın yazılı açıklamasında, 20 Şubat’ta bir televizyon kanalındaki programda, HDP Milletvekili Taşdemir’in Türk Silahlı Kuvvetlerince haraket düzenlenen Irak’ın Gare bölgesine gittiğinin açıklandığı belirtildi. Söz konusu açıklama “ihbar” kabul edilerek Taşdemir hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi kapsamında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Süleyman Soylu’nun açıklaması ‘ihbar’ kabul edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösteren açıklamalarının hemen ardından jet hızıyla başlatılması dikkat çekti.

Süleyman Soylu, Gare’de 13 kişinin hayatını kaybettiği harekatın ardından Meclis’te yaptığı konuşmada “HDP’li bir vekilin Gara’ya gittiğini biliyoruz” demiş, ancak sorulara ve ısrarlara rağmen isim vermemişti. Dün A Haber’de konuşan Soylu, bir kez daha HDP’yi hedef göstermiş, ‘bir itirafçının beyanlarını’ kaynak göstererek, Gare’ye giden kişinin HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu iddia etmişti.

Soylu’ya sosyal medya hesabı üzerinden yanıt veren Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise, “Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz” açıklaması yapmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here