Soylu’dan İslamcılara müjde: ‘İslamcı STK’lar kayyumdan etkilenmeyecek

İslami çalışmaların dernek ve vakıflara kayyum yasasından etkilenmeyeceğini söyleyen İçişleri Bakanı Soylu; ilk başta kendisi karşı çıkacakmış.

İçişleri Bakanlığı’nın derneklere kayyım atamasının önünü açan düzenleme olarak eleştirilen teklif yasalaştı. Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, yasaya dair “sonuçları ortam değiştiğinde felaket olabilir” şeklinde uyarı yaptı.

Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisini aradığını belirten Kaplan, “STK’ların İslâmî çalışmalarını engellemesinin sözkonusu olmayacağını, buna ilk önce kendisinin karşı duracağını söyledi” dedi.

İktidarın istediği tarzda hareket etmeyen dernek ve vakıfların kapatılmasının önünü açabileceği yönünde eleştiri yapılan yasa tepki çekerken, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’dan da ‘felaket’ uyarısı geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “uyarıyorum” diyen Kaplan, “STK’lar terör bahanesiyle kapatılacak. Kolayca kayyum atanabilecek! Teröre karşı bir adım gibi bu. Ama sonuçları ortam değiştiğinde felaket olabilir! Her İslâmî çalışma irtica/terör yaftasıyla engellenebilir! Çok tehlikeli bu! Bu yasa girişimi derhal durdurulmalı!” ifadelerini kullandı.

Paylaşımının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisini aradığını belirten Kaplan, “Yarım saat konuştuk. STK yasasının aslâ sivil toplumu zayıflatmayacağını, STK’ların İslâmî çalışmalarını engellemesinin sözkonusu olmayacağını, buna ilk önce kendisinin karşı duracağını söyledi” diye yazdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here