Soylu: İstediğimiz sözleşmeye imza atar, istediğimizden çıkarız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla ilgili, “Haksız bir ithamla karşı karşıya kaldık. Biz egemen bir devletiz. İstediğimiz uluslararası sözleşmenin altına imza atarız, istediğimizden çıkarız” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararını savunurken, atılan adımların hiçbirisinin sözleşmeyle yapılmadığını söyledi.

“Son dönemde İstanbul Sözleşmesi üzerinden haksız bir ithamla karşı karşıyayız” diyen Soylu şöyle konuştu:

“Polonya çıktı, dünya da yıkılmadı”

“Attığımız tüm adımların hiçbirini İstanbul Sözleşmesi yapmadı. Nasıl göç meselesinin insanlık meselesi olarak altını çizmişsek bu meselenin tamamına da böyle bakıyoruz. Biz egemen devletiz. İstediğimize imza atar, istediğimizden çıkarız. En son Polonya, lezbiyen, gay, trans tüm bunlara itiraz ettiği için Polonya çıktı, dünya da yıkılmadı. Dünyanın karşı karşıya kaldığı cinayet oranları belli, Türkiye’nin de belli. Bizim için 1 sayısı da fazla, bunu ifade ediyorum. Bize bu konuda sanki her şey bitti, yarından itibaren kadınla ilgili meselelerde hiçbir adım atmayacağımızı iddia edenler Türkiye’nin kapasitesine, kanunlarına, hem de bu kadar çabamıza haksızlık etmektedir. Bizim bu sözleşmeden çıkma hakkımız var. Her şey istismar nedeni… Ya şu ideolojik kalıplardan ne olursunuz bir kurtulalım. Bu konuların her biri ile mücadelesi aynı kararlılıkla devam edecektir. Milletimiz bize güvensin.”

Bakan Syolu, Twitter hesabından kolluk kuvvetlerinde görev yapan kadın çalışanların yer aldığı bir video da paylaştı. Videoda kadın haklarının teminatının sözleşmelerle değil, kanunlarla korunduğu anlatılarak, kadına yönelik şiddette sıfır tolerans prensibiyle mücadele edildiği savunuldu.

Bakan Soylu paylaşımında, “Kadına yönelik şiddet, insanlığa ihanettir. Kadına yönelik şiddette sıfır tolerans anlayışıyla ihtiyacı olan her an yanınızdayız” ifadelerine yer verdi.

Ak Partili Ünal: Yeni metin üzerinde çalışıyoruz

Bu arada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İstanbul Sözleşmesi’nin “üçüncü cinsiyet, kimlik dayatmanın aparatı haline geldiğini” öne sürdü. Ünal, “Kadın cinayetleri ve şiddetiyle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi ve AK Parti’nin yeni bir metin üzerinde çalıştığını açıkladı. Ünal, çalışmanın yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here