Somalı madencilerin Ankara yürüyüşüne yine Jandarma engeli

Ödenmeyen tazminatları için başlattıkları Ankara yürüyüşü engellenen Somalı madenciler, verilen sözler tutulmayınca Ankara yürüyüşlerine devam etmek istedi. Müdahale eden jandarma işçileri engelledi
İzmir depreminde kurtarma çalışmalarına da katılan Somalı madenciler yıllardır ödenmeyen tazminatlarını almak için mücadeleye devam ediyor. Kırkağaç Çamı’nda direnişte olan işçiler, kendilerine çözüm için verilen sürenin dolması üzerine Ankara yürüyüşlerine devam etmek istedi. Jandarma, madencileri engelledi, bir madenci yaralandı.
“Yol tehlikelidir. Size bir şey çarpabilir” diyen jandarmaya, işçilerden İdris Sarıkaya da, “Bize siyaset çarptı. Biz zaten ölüyüz” diyerek cevap verdi. Tartışmaların ardından işçiler barikatları zorlayarak yürümek istedi. Yaşanan arbedede Yusuf Kocaman adlı işçi yaralandı.
Çağırılan ambulansla Kocaman’ın tedavisi yapıldıktan sonra işçiler “Geliyoruz Ankara” sloganı ile jandarmanın tutumunu protesto etti. İşçilerin Kırkağaç Çamlığı’nda bekleyişleri devam ediyor.

Ne olmuştu?

Soma’daki Uyar Madencilik’te çalışan ve daha sonra işten çıkarılan işçilerden 748’i tazminatlarını alamadıkları için uzun süredir eylemde. Daha önce de heyet olarak birkaç kez Ankara’ya giden işçilerin sorunları 7 yıldır çözülmedi. Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı işçilerinin ücretleri ve tazminatları için başlattıkları direniş de 40 günü aştı.
Soma ve Ermenek’teki işçiler alacakları için 12 Ekim Pazartesi günü Ankara’ya yürüyüş başlatmış, yürüyüşleri valilik tarafından engellenmişti. Ermenekli işçiler jandarmanın biber gazlı ve plastik mermili müdahalesine maruz kalmıştı.
İşçilerden bir heyet Ankara’da temaslarda bulundu. İşçiler, TBMM’de grubu bulunan partilerle (görüşmeyi kabul etmeyen AKP ve MHP dışında) görüşmeler yaptı. TKİ ile de görüşen işçiler, “TKİ sorumlu olduğu halde sorumlu biz değiliz diyor, madem sorumlu kimse gelsin bizimle muhatap olsun” demişlerdi.
Madenciler, Salihli’de yaşadıkları gözaltıdan sonra 21 Ekim’de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüştü. Görüşmede maden işçilerinden sorunu çözmek için istenilen 10 günlük süre doldu. İşçilerin Kırkağaç Çamlığı’nda direnişi sürüyor.