Soma’da 3 bin 325 madencinin hakları ödenecek

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Somalı 3 bin 325 madencinin haklarının ödenmeye başlanacağını duyurdu. Tahir Çetin, “Biz kimseden korkmuyoruz, korksaydık yer altında madencilik yapmazdık. Hakkımızı sonuna kadar alacağız, bir kuruşunu da bırakmayacağız” dedi

Manisa’nın Soma ilçesinden tazminat ve ücret alacakları için 12 Ekim 2020 tarihinde Ankara’ya yürüyüş başlatan madenciler yürüyüşleri sırasında defalarca gözaltına alındı, kolluk kuvvetleri tarafından darp edildi. Madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal’ın kendilerini gözaltına almaya gelen jandarma komutanına yönelik “Öyle mi alay komutanı?” sözü bu sürecin simgesi oldu.
Madenciler aylardır verdiği mücadelenin sonucunu da aldı. Işıklar, Atabacası, Geventepe’deki maden ocaklarında çalışan 3 bin 325 madenciye ücret ve tazminat alacaklarının ödenmeye başlanacağı açıklandı.

‘Kimseden korkmuyoruz’

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, yer altında çalışan bütün maden işçilerinin haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurgulayarak, “Biz kimseden korkmuyoruz, korksaydık yer altında madencilik yapmazdık. Hakkımızın sonuna kadar alacağız, bir kuruşunu da bırakmayacağız” diye konuştu. Çetin, maden işçilerinin bugünden itibaren tazminatları ve diğer alacaklarını hesaplatarak alacağını duyurdu.

Bağımsız Maden İş Sendikası Avukatı Mürsel Ünder, adli makamların madencilerin mücadelesini kriminalleştirmemesi gerektiğini söylerken, Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal “Biz görüyoruz ki önümüzdeki günlerde başka davalar da açılacak. Bu davalardan korksak bu işlerle uğraşmayız” diye konuştu.

Somalı madenciler gibi tazminat ve ücret alacakları ödenmeyen Karaman’ın Ermenek ilçesindeki madenciler de sorunlarının çözümü için bekleyişini sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here