Soma Katliamı'nda yaşamını yitirenler İstanbul’da da anıldı: Sizin "normaliniz" Soma

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Soma Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Açıklamada “Sizin fıtratınız ölüm normaliniz Soma ise bizim fıtratımız direnmek normalimiz mücadeledir” denildi.
İstanbul Kadıköy’de, Soma’da yaşamını yitirilen 301 madenci anıldı. Madencilerin göz göre göre ölüme sürüklendiği ifade edilen anmada “Sizin fıtratınız ölüm, normaliniz Soma ise bizim fıtratımız direnmek, normalimiz mücadeledir” denildi.
İstanbul Gençlik Örgütleri, Süreyya Operası önünde bir araya gelerek anma etkinliği düzenledi. Anma etkinliğinde, “Sizin ‘normaliniz’ Soma’dır” pankartı açıldı ve sık sık “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Katil devlet hesap verecek” ve “Sermaye için değil halk için önlem” sloganları attı.

Devlet patronların teminatçısı

Gençlik örgütleri adına burada açıklama yapan Demokrat Gençlik Örgütü üyesi Volkan Atmaca, katliam sonrası AKP iktidarının “Bu işin fıtratında var” açıklamasını hatırlattı.
Atmaca, bu açıklama ile katliamı olağan bir hale getirmeyi hedeflediğini söyleyerek, “Çünkü devlet, her daim kapitalizmin işçi ve emekçilerin canı ve kanı pahasına sürdürdüğü kâr hırsının bu topraklardaki teminatçısıydı. Pandemi sürerken de bu görevini devam etti” dedi.
Atmaca, son olarak gençlik olarak adalet sağlanana kadar ne Soma Katliamı ne de diğer iş cinayetlerinin takipçisi olmaktan geri durmayacaklarının ifade etti.

Engellemeye rağmen yürüdüler

Açıklamanın ardından Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin Beşiktaş İskelesi’nde düzenlediği eyleme yürüyüş ile geçilmek istendi. Sloganlar eşliğinde başlayan yürüyüş,  polis tarafından engellenmek istendi. Israr edilince polisler, “slogansız ve dövizsiz” şekilde yürüyüşe izin verebileceğini söyledi. Yaşanan tartışmadan sonra tüm engellemelere rağmen slogan ve zılgıtlar eşliğinde alana doğru yürüyüşe geçildi

“Üzüntümüz öfkemizin tohumu”

“Sizin ‘normaliniz’ Soma’dır” pankartı arkasında buluşan İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Kaza değil katliam”, “Üzüntümüz öfkemizin tohumudur” ve “Soma bu düzenin normalidir” dövizleri taşıdı.
Anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu ve DİSK’e bağlı Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı’nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Musa Piroğlu: İktidar işçiye ölümü dayatıyor

Açıklamada ilk sözü alan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Soma’nın bu iktidarın işçi sınıfına bakış açısının özü olduğunu söyledi. Soma’da yaşananın işçi katliamı olduğunu söyleyen Piroğlu, iktidarın işçi ve emekçilere açlıktan başka bir seçenek bırakmadığını belirtti.
Piroğlu, “Dün Soma’da Ermenek’te ölümü dayatanlar, halen işçi sınıfına ölümü dayatmaya devam ediyor. Ve işçi sınıfın artık bir seçeneği kalmış durumda; ya bu barbarlığa diz çökecek ya da sosyalizm şiarıyla ayağa kalkıp, artık yeter diyecek. İşçi sınıfının bu seçenek çerçevesinde mücadelesini yükseltecek” ifadelerini kullandı.

Kamber Saygılı: 38 soma daha yaşandı

Ardından Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına Kamber Saygılı konuştu.
Saygılı, adaletsizliğe isyan eden bir madenci yakınına “dönemin muktedirinin” korumaları tarafından atılan tekmenin hâlâ zihinlerde canlı olduğunu, o muktedirin “Bu işin fıtratında var ölüm” sözlerini hatırlattı, “Yaşanan acıların, adaletsizliklerin, ikiyüzlülüklerin özeti gibi çınlayıp duruyor gök kubbede” dedi.
Ölümlere sebep olan patronların göstermelik soruşturmalar ve cezalar aldığını belirten Saygılı, “301 canımız katledildi ama sorumluları adeta ödüllendirildi. Yaşanan toplu cinayet ‘fıtrat’ diye zihinlere kaldı. Ve sorulmayan hesabımız geçen 6 yıl boyunca yüzlerce canımıza mal oldu. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Soma’dan bu yana çeşitli iş kollarında gerçekleşen iş cinayetlerinde 11 bin 400 işçi yaşamını yitirdi. Yani Soma’dan bugüne 38 Soma daha yaşandı” diye konuştu.

Dün “fıtrat”, bugün “çarklar dönmeli”

“Dün bu işin fıtratında ölüm var diyen muktedir, bugün çarklar dönmeli diyerek yeni kayıpların önünü açtı” diyen Saygılı şöyle devam etti:
“Patronların kasası ve kendi koltukları için dün 301 canımızı ölüme göndermeyi fıtrat olarak kabul etmemizi isteyenler, bu gün çevirdikleri o çarkların arasında kaybolan işçi ölümlerini normalleşme olarak kabul etmemizi istiyor. Patronları ve sermaye güvenliğini her şeyin üzerinde tutan bu düzen işçilere karşı adı konulmamış bir savaş yürütmektedir.”

“Hiçbir şey değişmedi”

Saygılı, salgın sürecinden bu yana madenlerde 200 işçinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. “Geçen sürede hiçbir şeyin değişmediğinin çarpıcı bir özeti” diyen Saygılı, şöyle devam etti:
“İşten atmaların yasaklanması adı altında ücretsiz iznin yasallaştırılması, kısa çalışma ödeneğinin gaspı, güvencesiz ve esnek çalışmanın salgın bahanesi ile genelleştirilmesi… İşsizliğin yığınlar halinde artması gibi sonuçlar salgının yarattığı yaşamsal tehdidi genelleştirmekte açlık ve sefaleti konjonktürel olmaktan çıkararak süreklileştirmektedir.  Yani sermaye düzeninin işçilere ve emekçilere her durumda ölüm ve açlıktan başka bir vaadi yoktur. İşçilere açlık ve ölüm bu düzenin fıtratıdır, normalidir.”

Mücadeleyi yükseltme çağrısı

“Sizin fıtratınız ölüm, normaliniz Soma ise bizim fıtratımız direnmek, normalimiz mücadeledir” diyen Saygılı son olarak, “Tüm emekçileri ve  demokrasi güçlerini Soma ve salgın süreci başta gelmek üzere tüm işçi katliamlarının hesabını sormak ve taleplerimiz için birleşmeye, kapitalizme karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.