Soma Katliamı'nda yaşamını yitiren maden işçileri anıldı

Soma Katliamı’nda yaşamını yitiren 301 maden işçisi mezarları başında anıldı.
Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasının 6’ncı yıl dönümünde yaşamını yitiren 301 maden işçisi mezarları başında anıldı. Katliamda oğlunu kaybeden Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, mezar başında yapılan anmada, “Bir numaralı sanık Can Gürkan’ın tahliyesi ve bunun yanında ödül gibi bir ‘maden işletebilir’ belgesiyle tahliye ettiler. İnfaz yasasıyla bizi bir kez daha katlettiler” dedi.
DHA’da yer alan habere göre, Soma’da hayatını kaybeden 301 madenci, katliamın 6’ncı yıl dönümünde Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesi tarafından bugün saat 11.30’da etkinlikle anıldı.
Vali Ahmet Deniz, AKP Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Soma Belediye Başkanı AKP’li Ali Tulup, Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Manisa İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri programa katıldı.
Program bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek düzenlendi.
Etkinliğe katılan madenci yakınları ve yurttaşlar ise mezarlıkta kendileri için oluşturulan özel oturma bölgelerinde sevdiklerini andı.

“İnfaz yasası ile katliam sürüyor”

Soma Katliamı’nda oğlunu kaybeden Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, mezar başında yaptıkları anmada konuşarak, infaz yasasını kabul etmediklerini dile getirdi.
301 madenciyi katleden düzenin infaz yasasıyla yeniden aileleri katlettiğini ifade eden Çolak, şöyle konuştu:
“301 çocuğunu kaybeden babalardan sadece biriyim. 6 yıldır acılarımız tazeliğini korumaktadır. Yaklaşık 4 yıl boyunca hukuk mücadelesi verdik. Akhisar’dan İzmir’e, İzmir’den Ankara’ya kadar dayanan bir adalet arayış mücadelemiz vardır. Maalesef adaletin olmadığı, talimatların bir kişinin ağzından verildiği bir ülkede yaşıyoruz. 301 madencinin katillerinin ve buna benzer bir sürü katliamların, talanların, cinayetlerin sorumlularını koronavirüsün arkasına sığınarak çıkardıkları düzmece yasayla saldılar. Bu yasayla bizi bir kez daha katlettiler. Bir numaralı sanık Can Gürkan’ın tahliyesi ve bunun yanında ödül gibi bir ‘maden işletebilir’, ‘katliam yapabilir’ belgesiyle tahliye etti. Biz de avukatlar aracılığıyla bunu Anayasa Mahkemesine taşıdık. Koronavirüs salgını başlangıcında aldığımız bilgiler doğrultusunda dosya üzerinde görüşmeler başlamış. Fakat ülkemizi saran koronavirüs yüzünden bu katillere, çocuk istismarcılarına, kadın cinayetlerine, işçi cinayetlerine sebep olmuş talancıların, dolandırıcıların, çete liderlerinin, hırsızların tahliyesi infaz yasasına sığdırarak saldılar. Bizi bir kez daha katlettiler. Bunu asla kabul etmiyoruz. İlk günden beri acılarımız tazeliğini koruyor. 6’ıncı yıl anmalarını koronavirüs nedeniyle anmamızı açıklaması sade bir şekilde yapıyoruz. Analar babalar ağlamasın, çocuklar yetim büyümesin.”