Şok Market boykotu gördü ama.. “500 metreden kısa mesafede hafif yükleri çalışanlarımıza taşıtıyoruz”

İşçisini evlere araçsız gönderen Şok Market’e boykot çağrısı yapıldı. Boykot çağrısının ardından 500 metreden uzak yerlere sipariş göndermediklerini açıklayan Şok Market kısa mesafelerde yükleri çalışanlarına taşıttığını açıkladı
COVID-19 pandemisi nedeniyle internet üzerinden yapılan market alışverişlerinde kayda değer bir artış oldu. Depo çalışanlarının ve kargocuların üzerine fazladan yük binen pandemi günlerinde, hak gasplarının yanı sıra sağlıksız çalışma şartları da giderek sertleşti.
Ne fazladan işçi almış ne de araç vermiş
“Cepte Şok” uygulamasıyla internet üzerinden sipariş almaya başlayan Şok Market evlere gönderdiği işçilerin altına herhangi bir ulaşım aracı vermedi. Üstüne yeni başlattığı uygulama için yeni personel de almayan Şok Market’in evlere market çalışanlarını gönderdiği belirtildi.
Yurttaşlar sosyal medyada #ŞokMarketBoykot başlığıyla boykot kampanyası düzenledi.
Çalışanlar yakın mesafeye yürüyerek gidiyor
Yoğun boykot çağrılarının ardından açıklama yayımlayan Şok Market şubelerine 500 metreden uzak olan yerlere sipariş götürmediğini, “yakın” yer siparişlerinde ve hafif yükleri çalışanlarına taşıttığını ifade etti. Uzak veya yüklü siparişleri ise bölge yöneticilerinin araçlarıyla teslim ettiklerini belirtti.
Cepte Şok uygulaması için 350 işçi aldığını da belirten market, yeni şubeler açmayı planladıklarını ve 5 bin kişiyi daha istihdam edeceklerini açıkladı.